2. oddělení

    2.ODDĚLENÍ

 Vychovatelka: Šárka Houžvičková

 Dětičky z 1.C a část z přípravné třídy


PRO RODIČE:

V době, kdy jsou děti na distanční výuce, nebude zatím probíhat on-line družina. Pokud bude nějaká změna, budu vás o tom informovat. 

ON-LINE DRUŽINA DENNĚ OD 14 HODIN V TEAMS V TÝMU 2.ODDĚLENÍ. 

ŠKOLNÍ DRUŽINA JE OD 8.2.2021 OMEZENA DO 15 HODIN. 

V aktualitách školní družiny máte veškeré informace k chodu ŠD od 18.11.2020. Včetně harmonogramu odchodů na oběd - počítejte s tím, že v jídelně strávíme cca 30 minut.

AKCE ŠD pro naší družinku: 

9.2.2021 - POVÍDÁNÍ SE ZVÍŘÁTKY - cca od 14 hodin
27.1.2021 - ŠAMANSKÉ BUBNY (13:30-14:00)

12.10.2020 SE ZÚČASTNÍME ZÁBAVNÉHO ODPOLEDNE S DÍLNIČKOU - JAK SE STÁT INDIÁNEM. USKUTEČNÍ SE OD 14 DO 15.30 HODIN.

NAŠE DRUŽINKA

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KVĚTEN

36. týden

Ač to tak venku nevypadá, začal nám nový měsíc a to květen. Je to jeden z mých nejoblíbenějších měsíců v roce, protože venku začíná jaro - příroda se zbarvuje do jarních odstínů a je krásně teplo. Ale jak už jsem psala na začátku, zatím to nevypadá, že by začalo jaro, ale věřím tomu, že brzy začne v plné parádě. Tento týden zase strávíte bohužel doma. Připravím vám materiály jako obvykle, abyste se doma nenudili. Když něco pěkného vyrobíte, klidně mi to můžete přes teams poslat a ráda to pak nasdílím na stránky. On-line družina tento týden zase nebude. Kdyby se něco změnilo, dozvíte se to včas. 

Tento týden nás čeká jeden moc významný den. DEN MATEK. Je to den, kdy se vzdává pocta našim maminkám za to, že tu pro nás jsou, jak se o nás krásně starají a jsou na nás hodné. A my je za to samozřejmě milujeme nade vše, a proto každý rok druhou květnovou neděli dáváme maminkám kytičku nebo dáreček. Ale to, že máme maminky rádi, nemusíme dávat najevo jen ten jeden den v roce. Ony si to zaslouží nejlépe každý den! Nezapomínejte občas maminku za něco pochválit, dát ji pusinku nebo pořádně obejmout a říct ji, že ji máte rádi. Uvidíte, že z toho bude mít určitě radost. :)

Tipy pro tento týden (především přání, kytičky pro maminky):

KYTICE VE TVARU VĚJÍŘE

Budete potřebovat: barevný papíry, nůžky, lepidlo, fixy

Postup: Zelený list papíru poskládáme na výšku do „harmoniky“. Uprostřed přehneme a obě poloviny k sobě přilepíme. Z ostatních barevných papírů si vystřihneme květy. Můžeme si zvolit jeden druh květiny, jednu barvu, více druhů květin i více barev – vše je jen na naší fantazii. Květinami polepíme vějíř.

SRDÍČKO

Budete potřebovat: barevný papíry, nůžky

Postup: Velice jednoduché a přitom efektní. Ze dvou různobarevných papírů vystřihneme dva obloučky jako na fotce. Ty nastříháme podélně a pak je do sebe zapleteme.

 JEDNODUCHÉ KYTIČKY

Budete potřebovat: barevné papíry, nůžky, lepidlo, fixy nebo pastelky

Postup: Z barevných papírů vystříháme srdíčka. Srdíčka přehneme napůl a nalepíme do kruhu. Pastelkou nebo fixem dokreslíme stonek a listy. A nakonec rozevřeme srdíčkové květní lístky.

Druhou variantou je přehnutá srdíčka nelepit do kruhu, ale jen tak cik-cak a opět dokreslit stonky.

Doufám, že se vám nápady líbí a něco pro maminky vyrobíte. A kdybyste nechtěli dělat nic, dejte v neděli mamince alespoň pusu a řekněte ji, jak moc ji máte rádi. 

Přeji krásný týden a budu se na vás 10.května těšit. :))

Š.

 

DUBEN

35. týden

Týden uběhl jako voda a my jsme se zase setkali společně v naší družince. A jelikož se na nás stále usmívalo sluníčko, trávili jsme společný čas hlavně venku. Kolikrát nám to vyšlo tak dobře, že jsme se hned po obědě sebrali a šli do našeho školního atria, kde máme fotbalové hřiště, prolézačku s klouzačkou, houpačku a pískoviště. A hlavně si to užily děti, které běžně chodí po obědě domů a nemohou s námi chodit ven. :) Někdy jsme zůstali v atriu celé odpoledne, jindy jsme se šli ještě projít do Modřanské rokle, kde nás to taky baví. A když jsme zrovna nebyli venku, děti si hrály, malovaly či se dokonce vrhly na domácí úkoly, aby pak odpoledne měly doma volno. Tak doufám, že to rodičům nevadí! :) Vždycky mi je musely děti přinést ukázat na kontrolu, jestli to mají správně a hezky napsané. :) 

Příští týden se zase neuvidíme, ani on-line. Tak na sebe dávejte pozor, abychom se za týden všichni setkali v plné síle. :) Budu se na vás moc moc moc těšit! 

 

Š.

34. týden

Zlatíčka, čeká vás další týden doma. Já s vámi bohužel nemohu být on-line. Budu každý den ve škole na prezenční výuce. Kdyby se to změnilo, a byla on-line družina poskytována, dala bych vám vědět. Nejspíš byste ale byli rozděleni do dvou skupin - podle toho, kdo kdy má prezenční a distanční výuku, ale jak jsem již psala, zatím to není v plánu a při změně se to dozvíte. 

V měsíci dubnu nás čeká krásný pohádkový projekt, který pro nás vytvořila paní vychovatelka ze 3. oddělení. Pro tento týden vám se hodím dvě básničky, nějaké hádanky a omalovánky. A až se uvidíme ve škole, projekt spolu doděláme - čeká nás povídání o pohádkách, pohádkové omalovánky i nějaká ta tajenka. :) A samozřejmě nezapomínám na týdenní tipy na tvoření. Vydržte to doma týden a brzy se uvidíme! 

 

POHÁDKOVÝ PROJEKT

O SNĚHURCE
Přišli domů trpaslíci,
Koukají se po světnici.
Kdo mi ustlal postýlku?
Kdo mi vypral košilku?
Kdo mi umyl misku, lžičku?
Kdo navařil polívčičku?
Kdo nám tady uklidil,
Ani smítko, nevidím.
Já Sněhurka, já to byla,
Já jsem v lese zabloudila.
Máme doma pomocnici,
Uklidila ve světnici,
Tralala, tralala,
Uvařila, vyprala!

BÁSNIČKA S POHYBEM
Sluníčko se probudilo, (z dřepu do stoje snožmo, ruce kruh před tělem)
Paprskama zasvítilo, (stoj snožmo, ukazováčky ukazují na všechny strany)
Pohladilo kytičky, (stoj snožmo, úklony hlavou stranou)
Zvířátka i dětičky. (pohladíme kamaráda)
To vše udělalo jen, (stoj snožmo, mírný předklon)
Aby měli hezký den. (poskoky snožmo, tleskat)


HÁDANKY

Na nose mám bradavici,
Stará jsem snad stovky let.
S černou kočkou na rameni,
Mračím se na celý svět! 

 

Chlap vysoký jako hora,
Jedním krokem přejde les,
Druhým překročí i hory,
Dívá se až do nebes.

 

Mám červenou čepičku,
Na každém konci rolničku.
Rozdávám smích do všech stran,
Radost přinesu i vám.

ZKUSTE ODPOVĚDĚT SAMI A VE ŠKOLE SI ŘEKNEME VŠICHNII SPOLEČNĚ ODPOVĚDI.

A kdyby to přece jen bylo málo, tak přikládám na jednoduché papírové kytičky/sluníčka

Budete potřebovat: barevný papír, lepidlo, nůžky, případně fixy na domalování obličejíků apod.

Postup: Vystřihneme si dvě stejná kolečka papíru. Vystřihneme si barevné stejně široké proužky. Slepíme oba konce proužků k sobě (do tvaru kapky). "Kapky" nalepíme na jedno z koleček (např. ať se barvy střídají). Přilepíme druhé kolečko na první. A máme hotovo!

Těším se na vás příští týden!

 Š.

33. týden

JUPÍÍÍÍ, konečně jsme po několika dlouhých týdnech setkali ve škole v naší družince. Myslím, že naše shledání bylo víc než emotivní. Sice jsme ve škole za nepříjemných podmínek v podobě testů a roušek/respirátorů, ale to nám nebránilo, abychom se pořádně objali a pomačkali. Jak jste mi všichni chyběli, miláčkové! :)) Jen pár jedinců doma zapomnělo, jak se máme v družince chovat, ale to jsme si vzápětí vysvětlili a doufám, že už to nezapomenou - ani v době, kdy zase budou v dalším týdnu doma. 

Ve škole jsme si to každopádně moc užili. Děvčata začala s jarním malováním, abychom si mohli po zimě vyzdobit třídu. Nezapomněli jsme si ještě dodatečně udělat velikonoční králíčky. Kluci zase naopak stavěli z kostek či barvili omalovánky. Mezi společné akvity jsme zařadili stavění dráhy z domina nebo skládání puzzle. Chodili jsme denně na vycházky do Modřanské rokle, kde se nám podařilo najít hnízdečko se 4 vajíčky. :)) Byl to parádní týden a už teď je mi smutno, že se příští týden neuvidíme. :( Budu se na vás ale celý týden těšit a připravím vám aktivity na doma, aby vám to uteklo. 

 Š.

 32. týden

Začal nám čtvrtý měsíc v roce, který nazýváme DUBEN. Pomalu máme po velikonočních svátcích. Už nás jen čeká Velikonoční pondělí, ale o tom jsme si povídali v minulém týdnu. :) Ale abych nezapomněla!! Minulý týden jsme si užili krásný dva dny, kdy jsme se spolu vydali na procházku do Modřanské rokle. Domluvila jsem se s vašimi rodiči a vzala jsem vás ven, abychom si spolu užili trochu společného času. A ani nevíte, jak moc jsem si to s vámi užila a doufám, že i vy také. Dokonce nám krásně vyšlo počasí a po celou dobu nám svítilo sluníčko a mohli jsme být jen v tričkách. :))))

Ale vraťme se zpátky do reality a bohužel nás čeká další náročný týden při distanční výuce i v družině. Budeme se nadále denně setkávat on-line v Teamsech a jako vždy vám tu nechám materiály na aktivity doma i venku, aby vám to pěkně utíkalo. 

Podle novinek to vypadá, že se vrátíme od 12.4.2021 do škol!! Sice v rotačním režimu, ale brzy se uvidíme konečně naživo a moc se na vás těším! :)) 

Tipy pro tento týden:

JARNÍ ROZKVETLÁ LOUKA U NÁS DOMA

Budete potřebovat: papír, pastelky nebo fixy, nůžky, misku s vodou

Postup: Je to velmi jednoduché. Na papír si vytiskneme (bude přiložen obrázek k tisku) nebo namalujeme jarní květy. Ty si vybarvíme (můžeme použít pastelky i fixy) a následně květy vystříháme. Okvětní lístky ohneme do středu – uděláme z nich poupátka. Pak už stačí jen nachystat misku s vodou a složené květy do misky vložit.

A aby to nebylo jen o malování, mám pro vás připravený experiment, který hravě zvládnete doma.

EXPERIMENT S BALÓNKEM

Budete potřebovat: sklenice nebo láhev, jedlá soda, ocet, obyčejný nafukovací balónek

Postup: Do balonku nasypte jedlou sodu. Do sklenice nebo láhve nalijte ocet. Na hrdlo sklenice či láhve nasaďte balónek tak, aby se z něj soda nevysypala. Potom, co je balónek dobře nasazen, můžete sodu z balónku vysypat do octu ve sklenici nebo láhvi. Během chvilky se vám balónek nafoukne.

A ještě pár aktivit na jarní procházky s rodiči či kamarády

Pár střípků z minulého a tohoto týdne

 Š.

 

BŘEZEN

31. týden

Milé děti, čeká nás poslední březnový týden a začátek nového měsíce duben. Venku je již vidět, že jaro střídá zimu a to je jedině dobře. Tento týden vám začínají ve čtvrtek "velikonoční prázdniny", proto se tedy on-line budeme potkávat pouze do středy 31.3. a uvidíme se až po Velikonocích, tedy 6.4. :)

ÚTERÝ 30.3. jsem pro vás připravila překvapení v podobě procházky. Nesejdeme se tedy klasicky on-line na teams, ale potkáme se u školy na parkovišti a uděláme si společné odpoledne venku při tak krásném počasí. Samozřejmě při dodržení epidemiologických opatření - tedy, že budeme mít roušky. Doufám, že se potkáme v hojném počtu. Pokud by se vám to líbilo, můžeme klidně ve středu zopakovat. Případně i po velikonočních prázdninách, kdyby byl zájem. :) Budu se na vás moc moc moc těšit. 

Velikonoce patří neodmyslitelně k příchodu jara. Je to pohyblivý svátek, tudíž datum se mění v závislosti na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Tento rok vychází velikonoční pondělí na 5.4.!

Seznámíme se symboly Velikonoc:

1. Zdobení vajíček - Krásně zdobená vajíčka, která si mnohdy nezavdají s uměleckým dílem, se nazývají kraslice. Malování vajíček je jedním z tradičních velikonočních zvyků u nás. Pro chlapce chodící po pomlázce jsou většinou chystána barevná vajíčka uvařená na tvrdo. Každá domácnost má svůj oblíbený styl barvení vajíček. Ať už přírodně třeba v cibulových slupkách, lepením obtisků nebo s použitím speciálních barev na vajíčka.

2. Vejdunky neboli vyfouknuté vajíčko - Do dekorací se vyfouknutá vajíčka používají buď nabarvená nebo přírodní. Vejdunky je možné nabarvit a zavěsit třeba na barevné stuhy na větvičky kroucené vrby, které umístíme doma do vázy. Vyfouklými vajíčky je ale také možné ozdobit jarně-velikonoční věnec na dveře, nebo je například umístit volně do misky s peříčky, primulkou v květináči nebo jako ozdobu jarně prostřeného stolu.

3. Pomlázka - Bez pomlázky a chození po pomlázce si snad ani Velikonoce nelze představit. Pomlázka, má v různých krajích různé pojmenování – co kraj, to originál. No, posuďte sami: tatar, šmigus, kančůch, mrskačka, hodovačka, šibačka, žilka nebo kantár jsou jen některá z používaných označení. Vždy se však jedná o spletené vrbové proutky, kterými chlapci šlehají děvčata. Pomlázky jsou také často zdobené pestrobarevnými pentlemi. Přeneseně chodit po pomlázce také znamená chodit po koledě. Při šlehání chlapci odříkávají různé koledy. Na oplátku za to si od dívek vyslouží krásně namalovaná vajíčka, pentli na pomlázku a možná i něco dobrého na zub.

4. Tradiční velikonoční pečivo - Ke všem tradicím odedávna také patří dobré jídlo. A Velikonoce si lze jen těžko představit bez beránka a mazance.

Slavíte doma Velikonoce? Jestli ano, budu moc ráda, když mi povíte, jaké tradice a zvyky dodržujete. :)

Velikonoční tvoření pro tento týden:

SLEPIČKA/KUŘÁTKO/KOHOUT

Budete potřebovat: čtvrtka, barvy (tempery stačí), štětec

Postup: Připravíme si barvy vhodné k použití na kůži, necháme dítě natřít si dlaň a prstíky barvou pomocí štětce. Poté si dítě obtiskne ruku na zvolený papír / čtvrtku. Následně dítě dodělá části těla slepičce / kohoutkovi a dodělá kuřátka, mráčky, travičku, sluníčko… (fantazii se meze nekladou).

NETRADIČNÍ BARVENÍ VAJÍČEK

Budete potřebovat: vajíčka, lak na nehty od maminky nebo sestry, nádobu a vodu

Postup: Jednoduše nalijte lak na nehty do nádobky s vodou. Promíchejte a ponořte vejce do zabarvené vody. Hotovo!

ŠABLONA VAJÍČKO - domaluj dle fantazie

VELIKONOČNÍ OMALOVÁNKY

Přeji krásné Velikonoce a velikonoční prázdniny! 

Š.

30. týden

Ačkoliv to venku moc jarně nevypadá, o víkendu nám začalo astronomické jaro. Zimu konečně vystřídalo jedno z nejkrásnějších ročních období. Za mě rozhodně to nejhezčí. Příjemné teplo, příroda se probouzí po náročné zimě. Nadále se budeme potkávat on-line každý den od 14h. Minulý týden jsem měla nějaké problémy s připojením, za které se znovu velice omlouvám. Jakmile jsem se přihlásila do schůzky, Teams mi v tu chvíli spadnul. Naštěstí jsem to ale vyřešila a moc se na vás těším tento týden. :) Prosím o dodržování času 14-15h. Na volání kolem 10h dopoledne opravdu reagovat nebudu. Děkuji.

Přikládám tipy na tento týden:

PTÁČEK - dokreslování skvrny

Budete potřebovat: čtvrtka, štětec, vodovky, černá fixa, barevný papír na zobáček

Postup: Velkým dobře namočeným štětcem nabereme vodovou barvu a kápneme z výšky (štětec zmáčkneme mezi prsty). Pokud se nám skrvna bude zdát malá, opakovaně do ní kápneme, tím docílíme více "rozprsklého" efektu. Po zaschnutí fixami domalujeme a dolepíme zobáček z barevného papíru.

MALOVANÉ KAMÍNKY

Budeme potřebovat: hladké a ploché kamínky, štětec, tempery nebo akrylové barvy

Postup: TROCHU JINÉ TVOŘENÍ. Abychom si vyrobili tyto krásné malované kamínky, budeme se muset vydat na procházku do okolí naších domovů, do lesa či nějakého parku. Důležité je najít krásný, velký a HLADKÝ kámen, na který se vám bude krásně malovat. 

Až budete mít kamínek nebo kamínky, doma je důkladně omyjte a nechte oschnout. Mezitím, co budou schnout, můžete si vymyslet motiv, který na ně budeme malovat. Obyčejnou tužkou si na kámen můžete motiv předkreslit a pak malovat. Nejlepší na to budou tempery nebo akrylové barvy. 

JARNÍ VENKOVNÍ AKTIVITY

tipy pro příjemnou jarní procházku

Přeji krásný první jarní týden v tomto roce a těším se na naše setkávání na teamsech.

Š.

29. týden

A máme před sebou třetí týden, který budeme trávit u počítačů, tabletů nebo mobilů. A aby nám to rychleji uteklo, budeme se zase scházet denně na Teamsech. Již od minulého týdne se nás schází čím dál více a moc nás to baví. Děti jsou tak šikovné, že mě dokonce naučily nové věci v Teamsech - jako například jak si změnit pozadí nebo sdílet obrazovku. :) Budu se tedy na vás těšit každý den!

Tipy pro tento týden

VIDLIČKOVÉ TULIPÁNY

Budete potřebovat: čtvrtka, tempery, štětec, vidlička

Postup: Červenou, či jinou barvu, si rozmícháme s trochou vody. V barvě pořádně opatláme vidličku a obtiskáváme ji na papír. Zelenou barvou domalujeme stonek a listy. Můžeme je malovat ve váze nebo jak rostou v trávě. 

PAMPELIŠKY

Budete potřebovat: čtvrtka, černý fix, tempery, korek (ale pokud nemáte, postačí váš prst)

Postup: Na papír si fixou nakreslete "kostru" odkvetlé pampelišky (když nakreslíte paprsky různě dlouhé, bude výsledný květ bohatší). Připravte si barvičky, prsty a/nebo korek, namočte prst/korek do vámi zvolené barvy a obtiskávejte na konec každého paprsku, dokud vám nedojde barva, pak znovu namočte a opakujte, dokud není hotový celý květ. Můžete vytvářet jak květy jednobarevné, tak vícebarevné.

OMALOVÁNKY

Š.

28. týden

Čeká nás další týden, kdy se bohužel neuvidíme osobně. Máte ale možnost se se mnou potkávat denně na Teams od 14 hodin, budu ráda, když se ke mně připojíte. Pro vás všechny na našich stránkách nechám tipy k vyrábění, abyste se doma nenudili. 

V pondělí 8.3. nás čeká významný den, kterému říkáme "MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN", ve zkratce jen "MDŽ". Takže jestli chcete udělat radost mamince, babičce, tetě nebo třeba sestřičce, stačí pro ně vytvořit jednoduchou kytici z papíru. 

KYTICE Z PAPÍRU

Budete potřebovat: barevný papír, papírovou kytičku, nůžky a lepidlo.

Postup: Z barevného papíru uděláme harmoniku. Dole jí slepíme, takže bude vypadat jako vějíř. Z papíru vystříháme kytičky a nalepíme je na harmoniku.

Pomalu nám začíná venku jaro a probouzí se nám příroda. Mezi prvními kytičkami rostou sněženky. A abychom jaro přivolali, namalujeme si pár sněženek z pohodlí domova. A budeme doufat, že jaro brzy vystřídá zimu a příroda začne rozkvétat. :)

SNĚŽENKA

Budeme potřebovat: barevné papíry, fixu a lepidlo

Postup: Z barevných papírů vystříháme pozadí a lístky. Z bílého papíru sníh a tři proužky, které přeložíme a nalepíme jako květ. Stonek nakreslíme černou fixou.

Vaše výtvory mi vyfoťte a pošlete. Ráda se podívám a vložím na stránky. :))

 

BÁSNIČKA - ČESKÉ JARO
Jaro, jaro už je tady!
Honem, honem do zahrady!
Jaro, to má každý rád,
jaro je tvůj kamarád.
Jaro, to je tuze hezké
a nejvíce - v zemi české.

Š.

27. týden

Milé děti a milí rodiče, bohužel dle nařízení vlády musíme od 1.3.2021 znovu uzavřít školu. Budeme se tedy setkávat on-line v MS Teams v naší skupině 2. oddělení každý den od 14 hodin. Budu se na vás moc těšit. Doufám, že se budeme setkávat v hojném počtu jako na podzim. Hned v pondělí si povyprávíme jaké byly prázdniny a co nás čeká během on-line setkávání. :)

Š.

ÚNOR

26. týden

22.-26.2.2021 JARNÍ PRÁZDNINY

25. týden

Máme za sebou poslední týden v únoru ve škole, poté nás čekají dlouho očekávané jarní prázdniny, na které se všichni moc těšíme. Jen je škoda, že nám zmizel sníh a neužijeme si prázdniny na sáňkách a bobech. Ale ani začínající jaro není špatné. :) Tento týden jsme byli v malém počtu, spousta dětiček bylo nemocných, a já doufám, že své nemoce jste prodělali bez větších komplikací. :)

V týdnu si holčičky vyrobily masky králíčka v rámci únorového projektu na téma karneval. Bohužel díky covid situaci jsme nemohli mít velký karneval pro celou ŠD, ale věřím, že příští rok již bude a moc si to užijeme alespoň za rok. Vyrobili jsme také akvárka, ve kterých nám plave delfín s mořským koníkem. Kluci si naopak hráli s legem a stavěli nejrůznější lodě a pistole. 

A jedno odpoledne, kdy jsme nešli ven, jsme se naučili společně novou karetní hru UNO. Sama přiznávám, že jsem ji neuměla, ale po přečtení pravidel jsme se to s dětmi naučili a jak nám to pak krásně šlo. Byla to zábava a děti to chtěli pak hrát pořád. :)

Přeji krásné prožití jarních prázdnin! Dávejte na sebe pozor, abychom se v březnu všichni potkali. :))

Š.

24. týden

Tento týden jsme si užili spoustu zábavy - od hraní se svými kamarády, malování, hrátky ve sněhu až po akci "Povídání se zvířátky".

Nejvíce nás v družince samozřejmě baví si hrát se svými kamarády. Během dopoledne je na to málo času, proto si to o to víc užijeme odpoledne, kde na to máme prostor a čas. Ale občas je i potřeba vypomoct, tak se holky vrhly na ořezávání pastelek, abychom měly ostré pastelky na naše malování a omalovánky s tématikou roblox, fortnite či brawl stars postavičky. A nezapomněli jsme ani na svátek všech zamilovaných - Valentýn. Myslím si, že naše přáníčka se moc povedla! :) A ještě jsme si užili hrátky ve sněhu, dokud sníh drží. Dokonce i já jsem si sjela kopec na lopatě. 

Zúčastnili jsme se akce "POVÍDÁNÍ SE ZVÍŘÁTKY", kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o lesních zvířátkách ( jako např. jelen, srnka, liška, veverka ) a mohli jsme si dokonce sáhnout na kůži a parohy některých těchto zvířátek. A aby to nebylo jen o povídání, děti si zahrály i několik her. :)

Š.

23. týden

První týden v 2. pololetí máme za sebou! Holčičky měly tvořivou náladu a já už pomalu nevěděla odkud čerpat nové nápady na tvoření. Kluci zase po dlouhé době objevili lego a stavebnice. Jsou u toho tak klidní, že si občas říkám, jestli mi někdo kluky nevyměnil. :)) Ale samozřejmě všechny nejvíce baví, když jdeme na vycházku. Minulý týden jsme chodili často do Modřanské rokle, kde jsme hráli hry a kluci lezli na strom. Ještěže jsme měli štěstí na počasí a mohli si co nejvíce užít čerstvého vzduchu. 

P.S. Tento týden jsme již najeli na čipovací systém v ŠD. Nezapomínejte, prosím, čipy doma. :))) 

Od příštího týdne bude družina do odvolání omezena do 15h. Dodržujte tento čas při vyzvedávání vašich ratolestí. Děkuji. 

Š.

 

LEDEN

22. týden

Tak máme za sebou poslední lednový týden a také nám skončilo 1. pololetí letošního školního roku. Měli jsme týden o den kratší díky pololetním prázdninám, ale to nám nebránilo si pořádně týden užít. :)

S děvčaty jsme malovaly stromy v zimním kabátku. Čtvrtku "ťupkaly" houbičkou na nádobí do modra, poté jsem jim zlehka načrtla strom, který vybarvily a pak pomocí korku a bílé tempery doladily sněhové vločky. Holky to moc bavilo a hlavně se jim to povedlo. :)) Ve čtvrtek jsme narychlo vyzkoušely tučňáky z barevného papíru a určitě se k nim ještě vrátíme. 

Ve středu jsme se zúčastnili akce "šamanské bubny", kde jsme si vyzkoušeli bubnovat. Děti to moc bavilo (tak ještě aby se jim nelíbilo dělat rámus :D) a určitě se budeme těšit na další představení. :)

Během týdne jsme chodili hlavně do lesa na čerstvý vzduch. Děti si stavěly domečky a vůbec se jim nechtělo chodit zpátky do školy. Dokonce nám i trochu nasněžilo a jedno odpoledne jsme bobovali. :)

Co se týče chování - myslím, že jsme to tento týden poladili a musím všechny moc pochválit! Věřím, že v tom budou děti nadále pokračovat i ve 2. pololetí a určitě si užijeme ještě spousty srandy. :))

P.S. Dětem jsem rozdala protokoly na čipy. Prosím, kdo ještě nevyplnil a nedonesl peníze, učiňte tak během příštího týdne, ať můžeme najet na nový čipový systém. Více informací máte v aktualitách školní družiny. V případě jakýchkoliv dotazů, neváhejte se mě zeptat - bud osobně nebo prostřednictvím e-mailu.

Š.

21. týden

Máme za sebou asi nejnáročnější týden za celý školní rok.Teda zejména pro mě. Byly nějaké erupce na Slunci nebo špatná konstelace hvězd, ale děti byly jako vyměněné. Věřím ale, že to bylo jen tento týden a ten příští už budu mít ve třídě ty svoje zlatíčka, která jsem měla doposud. Tímto bych chtěla moc poděkovat rodičům, kteří mi byli velkou oporou. :)))

Ale každopádně jsme i něco stihli udělat, když jsme zrovna neřešili nevhodné chování či jsme neopakovali po stopadesáté pravidla v družině. Děvčata si vyrobila třpytivé masky na karneval. Třpytky byly úúúplně všude, možná i na stropě. :D Ke konci týdne jsme si vyrobili i kartičky se sněhulákem z vatových tampónků. Kluky naopak zajímali omalovánky s tématikou brawl stars, fortnite nebo tanky, které jsem pro ně natiskla na jejich přání. :)) A taky jsme chodili každý den na čerstvý vzduch, aby se děti pořádně vylítaly a všechnu tu nahromaděnou energii někde nechaly. :)

Š.

20. týden

Druhý lednový týden máme za sebou a zase jsme si užili spousty legrace. A ani v lednu nás nemine projekt, který pro nás vytvořila vychovatelka ze 6. oddělení. Tentokrát na téma "japonské umění", vydáme se tedy do Japonska a dozvíme se zajímavé informace. Tento týden jsme už zlehka začali - vyrobili jsme si japonskou vlajku, vymalovali pár omalovánek s japonskou tématikou (gejša, vějíř, chrámy) a pak jej nalepili na větší papír a vytvořili si jakýsi plakát, který nám teď zdobí zeď. :)

A jelikož nám přes týden párkrát nasněžilo, využili jsme toho a chodili bobovat v areálu školy na malý kopeček. A ač nám vykukovala místy tráva, vůbec nás to nezastavilo a užili si to. Snad nám sníh vydrží i do příštího týdne, abychom mohli zase chodit bobovat. 

Těším se na vás příští týden! :)

Š.

19. týden

 A jsme zpět ve škole po prázdninách. Vrátili jsme se všichni, včetně paní vychovatelky po nemoci. 

Vyprávěli jsme si, jaké byly Vánoce a co krásného jsme našli pod stromečkem. Dost často se opakovala elektronika, např. xbox, play station, počítač či televize a také zvířátka, např. štěňátko a morčátko. To máme tedy třídu plnou hodných dětí. :)) 

Zopakovali jsme si pár pravidel chování, jelikož se dětem podivným způsobem vypařila z hlavy přes prázdniny a chovala se jako zvířátka v zoologické zahradě. :D Ale ke konci týdne už jsme to vypilovali, tak snad po víkendu nepojedeme nanovo. :))

Během týdne jsme udělali větší povánoční úklid v hračkách, který byl potřeba. Vyrobili jsme pár sněhuláků (jak na papíru, tak i venku ze sněhu), zkusili jsme vystřihnout vločky a hlavně si hráli. Když nám nepršelo, tak jsme chodili ven. V týdnu nám krásně nasněžilo, tak jsme toho využili a postavili si sněhuláky či se koulovali. Snad nám sníh vydrží i příští týden. :)

P.S. Prosím rodiče, aby dětem dávali teplé oblečení, včetně čepic, šál a rukavic. 

Š.

 

PROSINEC

17. - 18. týden

21.12. - 1.1. - VÁNOČNÍ PRÁZDNINY

16. týden

Z důvodu nemoci paní vychovatelky mají děti jinou paní učitelku. Od 14 h jsou rozděleni do 1. a 3. oddělení.

15. týden

Z důvodu nemoci paní vychovatelky mají děti jinou paní učitelku. Od 14 h jsou rozděleni do 1. a 3. oddělení.

14. týden

Z důvodu nemoci paní vychovatelky mají děti jinou paní učitelku. Od 14 h jsou rozděleni do 1. a 3. oddělení. 

 

LISTOPAD

13. týden

Ještě předtím, než jsem si nešikovně zlomila palec u nohy, stačila jsem si s dětmi užít krásný týden plný malování, hraní a procházek v lese. Najeli jsme tento týden již na zimní tématiku, jelikož už zbývalo posledních pár dnů v listopadu. A jsem za to moc ráda, protože teď z domova si ten předvánoční krásný čas s dětmi vůbec neužiju. :( Stačila jsem vyzdobit třídu do zimního kabátku, ale jak se na změnu děti tvářily, už nevím. Doufám, že se vám líbila a trochu jste se již naladily na vánoční čas. 

Až se vrátím po nemoci, vynahradím vám to. :)) Ještě nás čeká spousta krásných dnů plných zážitků a moc se na vás těším. Posílám hromadu pusinek a objetí, dětičky moje :)))

Š.

12. týden

Jupíííí, vracíme se zpátky do školy !!! Neskutečně moc se na vás všechny těším. Bude to sice náročné, co se organizace týče, ale já pevně věřím, že to zvládneme. Budeme potřebovat spoustu trpělivosti a pochopení. Vy jste ale šikulky, takže to určitě zvládnete. :) Nepochybuji o vás. 

16.11. neproběhne on-line družina

17.11. státní svátek

S dětmi při on-line družince jsme hodně vyráběli. Ráda bych se k tomu tvoření vrátila i s vámi ostatními, kteří jste se k nám nepřipojovali. Abyste o to nepřišli. :) Veškerou inspiraci, kterou jsem vám sem vkládala, spolu projdeme a sami si vyberete, co by se vám líbilo. 

Tak ve středu na viděnou! :)


Tyhle tři dny uběhly jako voda. Neskutečně ráda jsem vás všechny zase viděla. A bylo vidět, že vy mě také, protože jste za mnou neustále chodili, abyste mě mohli obejmout. Každopádně ty tři dny jste byli úžasní a zvládli jste to i s rouškami. Hodně jsme si hráli - přeće jen jste se neviděli dlouho a potřebovali jste si pohrát v kolektivu. A kdo chtěl, mohl i něco hezkého vyrobit. Děvčata vyráběla listy výtvarnou technikou muchláž, chlapci si hráli. V pátek jsme barvili těstoviny, které si příští týden navlékneme na provázek. A k tomu se dokonce připojili chlapci a jak je to bavilo! :) A taky jsme samozřejmě chodili ven, abychom si aspoň na chvíli mohli ulevit od roušek. Sundat si je a nadechnout se čerstvého vzduchu. 

Příští týden doděláme barvení těstovin a jejich následné navlékaní na provázek. Namalujeme si na papír hrníček dle fantazie. Už nám začala pěkná zima, tak ať si máme do čeho udělat horký čaj. :))))

 

Š.

11. týden

Tak ani tento týden to nevyšlo a stále zůstáváme doma, ach jo. Nadále platí, že se budeme setkávat on-line v Teams. Jen malá změna - družina bude od pondělí do čtvrtka od 14h. Naše on-line komunita se pomalu rozrůstá, minulý týden se k nám na pravidelné schůzky přidali další 3 členové. :) Za což jsem moc ráda. Je vidět, že vás to baví a pak to baví i mě. Děkuji vám za to.

V tomto týdnu nás čeká povídání o svátku sv. Martina, se kterým si spojujeme první sníh (ten má symbolizovat Martinův bílý kůň), ochutnávku vína a vypečenou šťavnatou husičku. Nebudou chybět tipy na tvoření s tématikou sv. Martina. V tipech na tvoření najdete i otisk listů na papír, které budeme hned v pondělí s dětmi tvořit on-line. Neváhejte a připojte se! :) 

Moje doporučení: Choďte hodně ven do přírody na čerstvý vzduch. Není zdravé být zavřený doma a jen se dívat do monitoru. :) Můžete jít buď s rodinou a nebo se svými kamarády. V tipech najdete i jak se příjemně zabavit v přírodě. 

Š.

TIPY NA TENTO TÝDEN

Otisk listů. Budete potřebovat: listy, čtvrtku, tempery a štětec. Postup: Štětcem nanesete barvu na list a ten pak obarvenou částí otisknete na papír. Přikládám obrázek jak by to mohlo vypadat. 

 

Husa. Budete potřebovat: bílý a oranžový papír, obyčejná tužka, černá fixa, lepidlo a nůžky. Postup: Obkresli si svoji ruku, vystřihni a dolep/dokresli husu dle předlohy, kterou přikládám pod textem. Prsty (peří) můžete nechat tak, jak jste je obkreslili, nebo je ohnout směrem dolů.

Houpací kůň. Stačí pouze vytisknout a vytvořit dle předlohy. 

Barevné přírodní paletky. Toto je aktivita na pobyt venku v přírodě. Doma si vyrobíte ze čtvrtky paletku, nalepíte na ni alespoň 3 čtverečky oboustranné lepenky. Paletku si vezmete s sebou ven. Až budete někde na místě, kde to bude hrát rozmanitými barvami podzimu, odstraňte horní vrstvu lepenky a můžete začít připevňovat přírodniny na paletku. A snažte se ji udělat co nejvíce barevnou! :)

NEZAPOMEŇTE MI VAŠE TVOŘENÍ VYFOTIT A POSLAT. BUDU SE TĚŠIT. :)

10. týden

Nevím, jak vy, ale já byla veliký optimista a věřila jsem, že se 2.listopadu všichni vydáme zpět do školy a budeme se zase setkávat v naší družince. Bohužel se tak nestane, a proto musíme nadále zůstávat doma a dodržovat veškerá opatření. Ale to nám nebrání se setkávat alespoň prostřednictvím on-line schůzek v Teams. Před prázdninami jsem se již s pár dětmi setkala a bylo to moc příjemné vidět pár známých tvářiček a popovídat si. Po podzimních prázdninách se tedy zase budeme scházet každý den od 14h v našem týmu 2.oddělení. V případě nějaké změny vás budu informovat tady i na Teamsu. Zde na stránky přiložím pár tipů, co můžete doma tvořit či si zahrát samy nebo s rodiči/sourozenci. A samozřejmě tvořit nebo hrát hry můžeme/budeme i on-line spolu. :) Budu se na vás moc těšit!

Š.

PÁR TIPŮ NA TENTO TÝDEN

Pro děvčata (ale samozřejmě i pro chlapce) tu mám připravenou šablonu princezny, které chybí dodělat sukýnka. Ale není nutné si ji tisknout, princeznu si můžete namalovat i sami. A jelikož máme stále podzim, sukýnka bude tvořena z listů, které si nasbíráte venku. Své výtvory mi nezapomeňte poslat. Případně se v týdnu domluvíme  a uděláme si ji on-line společně. :)

A pro všechny z vás tu ještě mám omalovánku deštníku. Na podzim nám hodně prší a deštník je potřeba, jestli nechceme zmoknout. A co by to bylo za deštník, kdyby nebyl pořádně barevný! Může být pruhovaný, puntíkatý a tak dále, fantazii se meze nekladou. Vymalujte si ho dle své libosti. :) Vaše krásné deštníky mi určitě pošlete!! Ráda se podívám na tu barevnou smršť deštníků. 

Mám tu i pro vás tento krásný pracovní list plný úžasných podzimních aktivit na doma i pobyt venku. Zkuste jich co nejvíce vyzkoušet a pak mi o tom napsat nebo on-line povídat. Podzimních aktivit se zúčastním s vámi a uvidíme, kolik jich stihneme zvládnout. :)

 

ŘÍJEN

Pro zajímavost: V měsíci říjen se slaví Halloween. Svátek, který se slaví hlavně v USA, Kanadě, Velké Británii či v Austrálii. Datum Halloweenu je každý rok stejný, slaví se 31.října. Mezi symboly Halloweenu patří dýně, kostýmy, masky a strašidelná výzdoba. Mezi nejznámější tradici patří "trick or treating", v překladu "dejte mi koledu, nebo vám něco provedu". Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění. Starší děti si mezi sebou vypráví hororové a strašidelné příběhy. Ve větších městech se pořádá halloweenský průvod, děti v něm soupeří o nejoriginálnější a nejstrašidelnější masku. Vydlabané dýně jsou nejznámější symbol Halloweenu, svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy. 

9. týden

V týdnu od 26.10. do 30.10. nás čekají podzimní prázdniny. :) Náramně si je užijte a moc nezlobte maminku s tatínkem. Přikládám letáček od MŠMT.

Brzy se snad uvidíme osobně. Těším se moc na vás! :)

Š.

8. týden

Začíná nám další týden, kdy bohužel musíme zůstávat doma. Sem na stránky vám vložím pár omalovánek, které vám rodiče mohou vytisknout a vy si je doma vybarvit. Pokud budete chtít, můžete maminku nebo tatínka poprosit, aby vám omalovánku vyfotili a pak mi zaslali do mailu. Ráda vaše výtvory zveřejním tady u nás na stránkách. :) A jelikož se má příští týden příjemně oteplit, určitě choďte každý den ven, je to moc důležité pro vaše zdraví. A při té příležitosti můžete sbírat kaštany a doma si z nich vyrobit hromadu krásných zvířátek. Zvířátka mi pak můžete zase zaslat na mail. K výrobě vám budou stačit pouze kaštany a špejle či párátka. A na závěr - pomáhejte doma rodičům, jezte hodně ovoce kvůli vitamínům, dávejte na sebe velký pozor. Připomínám, že jsem denně připojená na Teams od 14hod. Budu se těšit.

Š.

7. týden

Bohužel tento týden nám skončil dřív než vůbec začal. Ale i přesto jsme stihli zábavné indiánské odpoledne s dílničkou a něco málo si vyrobit. Hned zkraje týdne k nám do školy dorazil pravý indián, který si pro nás připravil spoustu informací o indiánském životě. Dozvěděli jsme se jak žili, s čím si hráli indiánské děti, jaké oblečení nosili, jaké zbraně použivali. Zazpívali jsme si pravé indiánské písně, při kterých nás pan indián doprovázel bubnováním. Zatancovali jsme si, zahráli si pár her (lovení rybiček, namotávání želviček na dřívko a střelbu z luku) a také jsme si vyrobili přívěšek na krk. Naštěstí nám počasí přálo a děti si odpoledne moc užily. A jelikož jsme si už spoustu informací řekli v družince, pan indián byl příjemně potěšený o znalostech dětí. :) A ačkoliv byl tento týden velmi krátký, stihli jsme si vyrobit pár vlaštovek a draky. A samozřejmě si i pohrát se svými kamarády. Moc mě mrzí, že se teď neuvidíme, ale věřím, že se po podzimních prázdninách shledáme zase ve škole a budeme pokračovat v běžném provozu, jak jsme zvyklí.

Š.

 

6. týden

Tento týden jsme byli již v kompletní sestavě. Hned v prvním říjnovém týdnu jsme se zapojili do celodružinového projektu "Malí indiáni", který nás bude provázet celým měsícem říjen. Povídali jsme si o životě indiánů - jak se tu objevili, čím se živili, jak a v čem žili, jaké byly jejich zvyky a tradice, jaké oblečení nosili a z čeho si je vyráběli a jaké používali zbraně při lovení zvěře. Naučili jsme se nové pojmy jako "týpí", "totem" a "mustang". Děti měly za úkol vybarvit své vlastní totemy, někdo pracoval na svém totemu sám, někteří zase ve dvojici, záleželo na jejich rozhodnutí. K dispozici měly i omalovánky s indiánskou tématikou. A aby toho nebylo málo, ještě jsme se naučili krátkou básničku "Indiáni, ti se mají", kterou jsem dětem zkrátila na 4 verše, aby to pro ně nebylo moc těžké. A za mě můžu říct, že děti byly moc šikovné a krásně jim to šlo. Moc chválím! :) Ale samozřejmě jsme se nevěnovali jen indiánům. Během týdne jsme zvládli malovat i ježky, kterými jsme si vyzdobili nástěnku ve třídě a vytvořili jsme si kalendář na měsíc říjen. A také jsme si hráli a chodili hodně ven, abychom jen "nepracovali". :)

Příští týden, hned v pondělí 12.10., se naše oddělení zúčastní workshopu - Jak se stát indiánem, které se uskuteční v čase od 14 do 15,30 hodin. 

Š.

 

 

ZÁŘÍ

5.týden

Většina z nás se již vrátila z nařízené karantény, přesto jsme ještě nebyli v plném počtu. V úterý nás čekalo velké shledání po tak dlouhé době, a za sebe mohu říct, že jsem jen tak tak udržela slzu na krajíčku, jak to bylo dojemné. Děti byly nadšené, když mě uviděly a samozřejmě nesmělo chybět veliké objetí. :)) Odloučení bylo opravdu dlouhé a děti mi moc chyběly. Každopádně jsme nelenili během týdne a vybarvili jsme si naší velkou úrodu hub (dokonce i z jiné galaxie, jelikož se nám zbarvily do barevných tónů) a samozřejmě jsme každý den chodili ven na čerstvý vzduch. Poprvé jsem vzala děti mimo areál školy, abychom se podívali i do okolí naší školy. A myslím si, že každodenní procházky do Modřanské rokle byly úspěšné a dětem se moc líbily. Pokud nám počasí bude přát, rozhodně v tom budeme pokračovat i nadále. Hlavně abychom místo ukázali i ostatním dětem, co jsou zatím doma. :) 

Š.

4.týden

Celá třída včetně paní vychovatelky v nařízené karanténě. Děti, které se postupně vracely zpět do školy, byly rozděleny do 1. a 3. oddělení. 

3.týden

Z důvodu nemoci paní vychovatelky byly děti rozděleny do 1. a 3. oddělení. 

2.týden 

Začal nám druhý školní týden a hned zkraje jsme si vytvořili obrysy našich rukou, které si nalepíme na dveře družinky, abychom si ji označkovali a dali najevo, že je jen naše. :) Ale jelikož nám spousta dětí chodila brzy domů, nemáme to zdaleka hotové a ještě se k tomu během týdne vrátíme. Celý týden nám přálo počasí, a proto jsme každý den trávili na školním hřišti, kde děti hrály míčové hry, malovaly křídami na zem, hrály na babu, klouzaly se na klouzačce či se houpaly na houpačce. Během týdne jsme dostali do družinky nový krásný zelený gauč na odpočinek, tak doufám, že nám v takovém stavu zůstane co nejdéle. :) 

Š.

1.týden

První školní týden jsme se s dětmi seznámili s pravidly naší družinky, o tom jak se máme a nemáme chovat ve školní jídelně, školním hřišti a ve společných prostorách naší školy (tj. záchody, chodby, šatny). A samozřejmě nechybělo seznámení se mezi sebou. Mohu za sebe úspěšně říct, že už si pamatuji všechna jména a dokážu si k nim přiřadit i obličeje. :) Dětičky mě oslovují Šárko nebo paní vychovatelko/učitelko, záleží na nich. Ale na co se děti nejvíce těšily, byly samo sebou HRAČKY. :) Nechala jsem je si tento týden pohrát, objevovat, co tu vše máme a za mě myslím, že byly spokojené. 

Š.

 

rozvrh
hodin
týdenní
plán
suplování ELEKTRONICKÁ
ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA
jídelní
lístek

Základní škola Meteorologická
Meteorologická 181
142 00 Praha 4 – Libuš

tel.: 242 446 611

 
childrens ZŠ Meteorologická - úvodní strana