3. oddělení

 

 3. oddělení

vychovatelka: Renata Hampelová

TŘÍDA 1.A a část PŘÍPRAVNÉ TŘÍDY


 


Důležité upozornění:

VÁŽENÍ RODIČE, DĚTI Z 1.A MAJÍ V PÁTEK PODLE ROZVRHU 5 HODIN. POSLEDNÍ HODINA KONČÍ VE 12:35 HODIN. PAK ODCHÁZÍME NA OBĚD, VŠECHNY DĚTI JSOU PO OBĚDĚ AŽ TAK VE 13.15 HODIN. JSOU TO JEŠTĚ MALÉ DĚTI A POKUD JIM OBĚD CHUTNÁ, COŽ JE SKORO VŽDYCKY, VĚTŠINA HO SNÍ CELÝ A PAK JSME V JÍDELNĚ OPRAVDU DLOUHOU DOBU.

Pondělí až čtvrtek máme podle harmonogramu obědů být ve školní jídelně ve 12:10 hod. a v pátek až ve 13:05 hod.!!!

odchodový lístek do družiny ke stažení zde

 

Vážení rodiče, chtěla bych vás poprosit o zakoupení notýsku do ŠD, na pololetí šťávu, větší sáček bombónů na odměny a balení kapesníčků. Dále pak, jestli někdo vyřazuje nezničené hry a hračky.

Do notýsku dětem nalepím variabilní symbol pro platbu za zájmové vzdělávání na první pololetí během září. Na druhé pololetí děti dostanou nový variabilní symbol.

 

Ranní ŠD je v provozu od 6.30 - 7.40 hod., děti se přijímají do 7.30 hod.

 

___________________________________________________________________________________________

Naše oddělení se aktivně zapojuje do mezinárodního projektu Les ve škole

 

 Naše oddělení získalo certifikát

Darovací certifikát pralesa

 ______________________________________________________________________________________________

25.1. - 28.1.            29.1. - POLOLETNÍ PRÁZDNINY

VE STŘEDU 27.1.- AKCE  "ŠAMANSKÉ BUBNY" PRO NAŠE ODDĚLENÍ ZAČÍNÁ VE 12.30. HODIN A KONČÍ VE 13 HODIN.

18.1. - 22.1.

PÁTEČNÍ ODPOLEDNE PLNÉ HER, NA VYCHÁZCE JSME SI VYBĚHLI I SEBĚHLI "SMRŤÁK".

BRAWL STARS - AKČNÍ PECKA, KTERÁ POBAVÍ PŮSOBIVÝM ZPRACOVÁNÍM. NEJVÍCE VŠAK VYNIKÁ DÍKY ROZMANITÝM HRDINŮM. MÁME TEDA JENOM OMALOVÁNKY, ALE BAVÍ TO VŠECHNY DĚTI.

...PRVNÍ VLOČKA, DRUHÁ, TŘETÍ, TAK VYPADÁ ZIMA, DĚTI...UŽÍVÁME SI JI.

SNĚŽÍTKO, JE TO SKLENĚNÁ KOULE, V NÍŽ SE POMALIČKU SNÁŠÍ SNÍH NA MALÝ DOMEK.

UČÍME SE DALŠÍ NOVOU BÁSNIČKU:

11.1. - 16.1.

HURÁ, TAK UŽ JE TO TADY. VENKU BÍLO, Z OBLOHY SE SNÁŠÍ VLOČKY A DĚTI SI UŽÍVAJÍ ZIMU.

DNEŠNÍ ODPOLEDNE ZAČALO RŮZNÝMI KONFLIKTY MEZI DĚTMI, ENERGIÍ BYLY ZASE NABYTÍ A TAK JSME MUSELI ZVOLIT PROGRAM PLNÝ ZÁBAVY A MUZIKY, KDY MALÍ NEZBEDOVÉ KŘEPČILI PŘI TANCI A RŮZNÝCH HRÁCH. NAKONEC JSME SI ODPOLEDNE UŽILI V PLNÉ PARÁDĚ.

NAUČILI JSME SE NOVOU BÁSNIČKU:

DNESKA JSME SE SEZNÁMILI S PROJEKTEM NA MĚSÍC LEDEN - JAPONSKÉ UMĚNÍ. POVÍDALI JSME SI, ŽE JAPONSKO JE ASIJSKÝ OSTROVNÍ STÁT A HLAVNÍM MĚSTEM JE TOKIO. KDO JE TO GEJŠA, O TRADIČNÍM JAPONSKÉM ORIGAMI, KTERÉ JE STARÉ VÍCE NEŽ 1100LET, JAPONSKÉM BOJOVÉM UMĚNÍ, O JAPONSKÉM UMĚNÍ MINIATURIZACI STROMŮ TZV. BONSAJÍCH. JDE O STROM PĚSTOVANÝ V MISCE, KTERÝ JE TVAROVÁN TAK, ABY PŘIPOMÍNAL STARÝ STROM. KLUKY NEJVÍC ZAJÍMALY JAPONSKÉ MEČE, KTERÉ JSOU NEJOSTŘEJŠÍ A NEJDOKONALEJŠÍ VĚCÍ NA ŘEZÁNÍ NA SVĚTĚ. DĚTI I VĚDĚLY, KDO JE SAMURAJ - STŘEDOVĚKÝ JAPONSKÝ BOJOVNÍK. FILMOVÝ HOLD SLOŽIL SAMURAJŮM JAPONSKÝ REŽISÉR AKIRA KUROSAWA A TO PŘEDEVŠÍM SVÝM NEJSLAVNĚJŠÍM FILMEM "SEDM SAMURAJŮ". DALŠÍM ZNÁMÝM FILMEM JE "POSLEDNÍ SAMURAJ" S TOMEM CRUISEM.

 

NA VYCHÁZCE JSME TAKÉ BYLI:

KONEČNĚ ZAČALA TA PRAVÁ ZIMA S NADÍLKOU SNĚHU, KTERÁ NÁM PŘINESE MNOHO INSPIRACÍ K TVOŘENÍ I SPOLEČNÝM ZIMNÍM RADOVÁNKÁM. NA SNĚHU JSME UŽ BYLI, UŽILI JSME SI HO, TAK BUDEME DOUFAT, ŽE NÁM NĚJAKOU CHVÍLI VYDRŽÍ. TAKÉ JSME SE NAUČILI LEDNOVOU BÁSNIČKU.

4.1. - 8.1.

SNÍH? RADOST PRO DĚTI, PRÁCE PRO DOSPĚLÉ. NA DNEŠNÍ PROCHÁZCE JSME DALEKO NEDOŠLI, ALE DĚTI SI SNÍH URČITĚ UŽILY.

AKTIVITY DĚTÍ:

NOVÝ ROK 2021

VÁNOČNÍ PRÁZDNINY SKONČILY A ZAČAL NÁM OPĚT BĚŽNÝ REŽIM ŠKOLNÍCH POVINNOSTÍ I ZÁBAVY. PO PŘÍCHODU Z VÁNOČNÍCH PRÁZDNIN JSME SI S DĚTMI POVÍDALI O VÁNOČNÍCH SVÁTCÍCH, JAK JE PROŽILY A  O DÁRCÍCH OD JEŽÍŠKA. NAŠLI JSME SI ČAS NA VZÁJEMNÉ POPOVÍDÁNÍ, SDÍLENÍ RADOSTÍ I DĚTSKÝCH STAROSTÍ.

VÁNOČNÍ PRÁZDNINY - 21.12.-1.1.2021

MILÉ DĚTI, VLOŽILA JSEM VÁM NĚKOLIK NÁMĚTŮ K ČINNOSTEM NA PRÁZDNINY.

PROSINEC:

14.12. - 18.12.

POSLEDNÍ DNY PŘED VÁNOČNÍMI SVÁTKY - VENKU JSME SI DALI I ZÁVOD, SKÁČEME PO SCHODECH,  ABYCHOM VYBILI ENERGII, KTERÁ V NÁS BUJÍ.

KDO SI HRAJE, NEZLOBÍ:

VÁNOČNÍ PŘÁNÍČKA A KŘÍŽOVKA:


VÍTE, JAKÁ JE ASI NEJTRADIČNĚJŠÍ VÁNOČNÍ OZDOBA U NÁS? JE JEDOVATÁ, ALE... JDE O JMELÍ BÍLÉ. PRÁVĚ BEZ TOHOTO CIZOPASNÍKA ROSTOUCÍHO VĚTŠINOU VYSOKO V KORUNÁCH STROMŮ SI VĚTŠINA DOMÁCNOSTÍ VÁNOČNÍ SVÁTKY NEDOKÁŽE VŮBEC PŘEDSTAVIT. KOLIK BOBULEK JE NA VĚTVIČCE JMELÍ, TOLIK BUDE MÍT RODINA ŠTĚSTÍ. PODLE POVĚR ALE PŘINESE ŠTĚSTÍ JEN JMELÍ, JEŽ VÁM NĚKDO ZE SRDCE DAROVAL.

DĚTI A VÁNOCE.

BLÍŽÍ SE VÁNOCE, SVÁTKY KLIDU, POKOJE A MÍRU. SVÁTKY, NA KTERÉ SE TĚŠÍME SNAD VŠICHNI, ALE URČITĚ NEJVÍCE NAŠE DĚTI. A NETĚŠÍ SE JENOM NA ŠTĚDRÝ VEČER A NA DÁREČKY, KTERÉ NAJDOU POD STROMEČKEM, ALE Z CELÉHO SRDCE PROŽÍVAJÍ I TUTO ADVENTNÍ DOBU RADOSTNÉHO OČEKÁVÁNÍ. DĚTSKÉ DUŠE V TOMTO OBDOBÍ ZÁŘÍ. VE ŠKOLE NA NĚ VÁNOČNÍ ATMOSFÉRA TAKÉ DOLÉHÁ. ZDOBÍ SI TŘÍDY, S KAMARÁDY PROBÍRAJÍ SVOJE PŘEDSTAVY A TOUHY, SVÁ OČEKÁVÁNÍ. TOUŽÍ ALESPOŇ MALOU KAPIČKOU PŘISPĚT K VÁNOČNÍ POHODĚ A RADOSTI DOMA. TOUŽÍ SE NĚJAKÝM ZPŮSOBEM REALIZOVAT A TAKY NĚCO PŘICHYSTAT, UKLIDIT, NEBO VYZDOBIT. NIC NEMUSÍ BÝT PERFEKTNÍ. DŮLEŽITÁ JE POHODA, NASLOUCHAT SVÝM DĚTEM, VĚNOVAT JIM SVOU POZORNOST A SVŮJ ČAS.

7.12. - 11.12.

HRAJEME SI A VYBARVUJEME OMALOVÁNKY S VÁNOČNÍ TÉMATIKOU:

PO OBĚDĚ ČTEME:

 

KAŽDÝM ROKEM S DĚTMI ZDOBÍM MEDOVÉ PERNÍČKY, ALE DÍKY KORONĚ NECHCI RISKOVAT PŘENOS VIRU. DĚTI BÍLKOVOU POLEVU OCHUTNÁVALY, PROTOŽE JIM MOC CHUTNALA. TAK JSEM TAK PŘEMÝŠLELA, JAK SI LETOS V DRUŽINĚ STROMEK OZDOBIT A NAŠLA JSEM RECEPT NA DOMÁCÍ DEKORACE ZE STUDENÉHO PORCELÁNU. SICE VÝROBKY K JÍDLU NEJSOU, ALE STROMEČEK VYPADÁ MOC HEZKY.

 

VYCHÁZKA NA PÍSNICI - OBHLÉDNOUT STROMEČEK JIŽ S NAŠIMI OZDOBAMI:

 

NAŠE OHNIŠTĚ BEZ OHNĚ:

ÚKOL K PROJEKTU - DĚTI, KTERÉ UŽ UMÍ ČÍST, SE PUSTILY DO HLEDÁNÍ VEČERNÍČKOVÝCH POSTVIČEK V TABULCE. S TROŠKOU POMOCI TO KRÁSNĚ ZVLÁDLY.

30.11. - 4.12.

TO BYLO RADOSTI, KDYŽ SE VE ČTVRTEK RÁNO DĚTI PODÍVALY Z OKNA, MOOC SE TĚŠILY NA ODPOLEDNÍ VYCHÁZKU. KDYŽ JSME VYCHÁZELI ZE ŠKOLY, DĚTI MĚLY S RYCHLOSTÍ BLESKU V RUKOU SNĚHOVÉ KOULE.

OMALOVÁNKY Z VEČERNÍČKU:

DNESKA JSME SE VRHLI DO CELODRUŽINOVÉHO PROJEKTU MĚSÍCE PROSINEC S NÁZVEM VEČERNÍČEK.

VEČERNÍČEK JE PŘIBLIŽNĚ DESETIMINUTOVÝ VEČERNÍ TELEVIZNÍ POŘAD S POHÁDKOVÝM, NEBO JINÝM PŘÍBĚHEM URČENÝM PRO DĚTI, VYSÍLANÝ KAŽDÝ VEČER V PŘEDPOKLÁDANÝ ČAS JEJICH ULÉHÁNÍ DO POSTÝLEK. SYMBOLEM POŘADU JE KRESLENÝ CHLAPEC VEČERNÍČEK V PAPÍROVÉ ČEPICI VE ZNĚLCE, KTERÁ POHÁDKOVÉ EPIZODĚ PŘEDCHÁZÍ. AUTOREM POSTAVIČKY JE MALÍŘ RADEK PILAŘ.

POZDRAV "DOBRÝ VEČER" A "DOBROU NOC" NAMLUVIL TEHDY ŠESTILETÝ MICHAL CITAVÝ.

DOZVĚDĚLI JSME SE , ŽE PRVNÍ BAREVNÉ VYSÍLÁNÍ ZAČALO V ROCE 1973  A OD TÉHOŽ ROKU JE POŘAD VYSÍLÁN KAŽDÝ DEN. V POSLEDNÍCH LETECH VEČERNÍČEK VYSÍLÁ  VÝHRADNĚ DOMÁCÍ TVORBU.

POVÍDALI JSME SI O ŠTĚPÁNCE HANIČINCOVÉ - LEGENDĚ MEZI LEGENDAMI A JEJÍM SLAVNÉM ČERTÍKOVI BERTÍKOVI Z OBLÍBENÉ SÉRIE VEČERNÍČKŮ - POHÁDKY NA PŘÁNÍ. V ÚVODNÍM DÍLE ŠTĚPÁNKA A ČERTÍK BERTÍK LISTUJÍ V DOPISECH NEJMENŠÍCH DIVÁKŮ, PAPOUŠEK LORINKA VYTÁHNE POHÁDKU NA PŘÁNÍ.

NAUČILI JSME SE BÁSNIČKU

TIŠE SEĎTE ANI MUK, V TELEVIZI BUDE KLUK.

PAPÍROVÁ ČEPIČKA, HÁZÍ LÍSTKY Z AUTÍČKA.

KAŽDÝ VEČER VOZÍ DĚTEM, POHÁDKY, CO LETÍ SVĚTEM.

 ZDOLÁVALI JSME NA VYCHÁZCE I KOPCE:

 

STIHLI JSME I VYCHÁZKU KE STROMEČKU NA SÍDLIŠTĚ PÍSNICE:

NAUČILI JSME SE  BÁSNIČKU:

PEKELŇÁCKÁ DÍLNA - OPĚT SE SEŠEL ROK S ROKEM A VÁNOCE KLEPOU NA DVEŘE. A NAŠI MALÍ ČERTÍCI OPĚT MALINKO TVOŘÍ.

PROSINEC JE ZA DVEŘMI A TAKÉ PŘEMÝŠLÍTE, KAM SE CELÝ ROK 2020 PODĚL? UŽIJTE SI POSLEDNÍ DNY TOHOTO ROKU, JAK JEN TO PŮJDE, I KDYŽ KVŮLI KORONAVIRU TROCHU NETRADIČNĚ.

LISTOPAD:

23.11. - 27.11.

DNESKA JSEM OBDRŽELA VS NA ÚPLATU ŠD. NĚKTERÉ DĚTI JE JIŽ DOSTALY, ALE OSTATNÍ STÁLE NEMAJÍ NOTÝSKY, TAK JE JEŠTĚ NALEPENÉ NEMAJÍ.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ V NAŠÍ DRUŽINCE. MÁME SI KDE NERUŠENĚ HRÁT, TVOŘIT A ODPOČÍVAT.  A NA VYCHÁZCE, TAM SE POŘÁDNĚ VYŘÁDÍME. NA PROLÉZAČKÁCH BEZ RUKAVIC TO ALE UŽ PĚKNĚ STUDÍ DO RUČIČEK.

NEJLEPŠÍ LÉK NA PODZIMNÍ CHMURY JE VYCHÁZKA - ČERSTVÝ VZDUCH, POHYB, NEBO SE VYŠKRÁBAT NA NĚJAKÝ KOPEC.

18.11. - 20.11.

PRAVIDELNÁ ČINNOST ŠKOLNÍ DRUŽINY BYLA ZAHÁJENA 18.LISTOPADU. ZAMĚŘILI JSME SE NA AKTIVITY, PŘI KTERÝCH SE  DĚTI ZDOKONALOVALY V RUKODĚLNÝCH ČINNOSTECH, OSVOJOVALY SI ZÁKLADY SLUŠNÉHO CHOVÁNÍ, ROZVÍJELY TVOŘIVOST A SVÉ POHYBOVÉ SCHOPNOSTI NA PROCHÁZKÁCH. UČÍME SE I DVĚ KRÁTKÉ PODZIMNÍ BÁSNIČKY. ZBYL ČAS I NA HRANÍ.

9.11. - 13.11.

O VÍKENDU JSEM SI TAK ŘÍKALA, KDO VÍ, JESTLI V LISTOPADU VŮBEC JEŠTĚ PŮJDEME DO ŠKOLY. A TAK JSEM SI NA PROCHÁZCE NASBÍRALA LISTY, DALA JE VYLISOVAT A V ÚTERÝ JSEM SI HRÁLA A TVOŘILA KALENDÁŘ. A VE STŘEDU JSEM SE DOZVĚDĚLA, ŽE 18.11. NÁSTUP. BUDE TO S VELKÝMI OMEZENÍMI, ALE URČITĚ TO VŠE VE ZDRAVÍ ZVLÁDNEME. UŽ SE NA VÁS TĚŠÍM.

MILÉ DĚTI, DNESKA MNĚ POSLAL FOTEČKY TATÍNEK JEDNOHO VAŠEHO SPOLUŽÁKA. MOC MU ZA TO DĚKUJI. VÍTE JAK SE JMENUJE? URČITĚ ANO.

CHVILKU JSME SI DNESKA I  SPOLU POVÍDALI. VYPRÁVĚL MNĚ, JAK DOMA TVOŘÍ, UŽ MAJÍ OZDOBIČKY NA STROMEČEK Z MODURITU A DOKONCE I KAPRA NA VÁNOCE. A MOC SE TĚŠÍ DO ŠKOLY.

VÁŽENÍ RODIČE, MILÉ DĚTI, ZDRAVÍM VÁS JEŠTĚ Z DOMOVA, ACH JO.

SYCHRAVÉ VEČERY JSOU TADY. IDEÁLNÍ ČAS NA ČTENÍ. A KE ČTENÍ POTŘEBUJETE ZÁLOŽKU A NEJLÉPE PODZIMNÍ - TROCHU STRAŠIDELNOU. POJĎTE SI ZÁLOŽKU VYROBIT.

POTŘEBY: ČERNÝ A BÍLÝ PAPÍR, LEPIDLO, NŮŽKY, ČERNÝ FIX.

VYSTŘIHNEME ČTVEREČEK S TROJÚHELNÍKY PO STRANÁCH. OHNEME JEDEN ROH, POTŘEME LEPIDLEM, OHNEME DRUHÝ ROH A VZNIKNE VÁM ČTVEREČEK S KAPSIČKOU, ZÁKLAD ZÁLOŽKY. DO KAPSIČKY VLEPÍME TROJÚHELNÍK SE ZUBY, NAHORU NALEPÍME OČI.

S BARVIČKAMI SE DÁ ALE RŮZNĚ KOUZLIT:-).

PROČ ČÍST DĚTEM POHÁDKY?

BUDOU KREATIVNĚJŠÍ, CITOVĚ VYROVNANĚJŠÍ A BUDOU SE LÉPE UČIT!

SPOLEČNĚ STRÁVENÉ CHVÍLE PŘED SPANÍM,( NEBO KDYKOLI JINDY BĚHEM DNE ) PŘI ČTENÍ JSOU CENNÉ Z HLEDISKA POSILOVÁNÍ VZÁJEMNÉHO POUTA I ROZVOJE DĚTSKÉ FANTAZIE. NEVĚŘTE, ŽE STAČÍ DĚTEM PUSTIT POHÁDKU A MÁTE SPLNĚNO. UKAŽTE JIM, ŽE ÚŽASNOU ZÁBAVU ZAŽIJÍ JINAK, NEŽ S TABLETEM, NEBO PŘED TELEVIZNÍ OBRAZOVKOU.

PŘEDČÍTANÍ A POZDĚJI SPOLEČNÉ ČTENÍ JE TOTIŽ JEDNOU Z NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH VĚCÍ PRO JEJICH VÝVOJ.

POHÁDKOVÉ OMALOVÁNKY:

POHÁDKOVÁ BÁSNIČKA

KOUZELNÝ SVĚT, PLNÝ SKŘÍTKŮ, TEN CO MŮŽEŠ UVIDĚT,

VYDÁŠ LI SE DO PODÁDKY, POZNÁŠ ZÁHY JINÝ SVĚT.

NA PALOUČKU U STUDÁNKY, MUSÍŠ CHVÍLI POSEČKAT,

PŘITANČÍ TAM KRÁSNÁ VÍLA, BAREVNÝ JE JEJÍ ŠAT.

KOUSEK DÁL, JE VELKÁ SKÁLA, OD PRADÁVNA TADY STÁLA.

ČERTI SE V NÍ ČASTO ŽENÍ. TO JE TEDA NADĚLENÍ!

A NA BŘEHU, U RYBNÍKA, OLŠOVÝ SE JMENUJE.

NA VRBĚ, TAM VODNÍK SEDÍ, VŠECHNO KOLEM SLEDUJE.

JESTLI VYRAZÍTE DO LESA, URČITĚ NEPŘEHLÉDNETE TYTO ELEGANTNÍ KLOBOUKY MUCHOMŮREK ZÁŘÍCÍCH NA DÁLKU V PODZIMNÍM LESE. I JÁ JSEM JE POTKALA.

 11. LISTOPADU - SVÁTEK - DEN SVATÉHO MARTINA BYL UŽ V MINULOSTI PLNÝ OSLAV A HODOVÁNÍ. TATO ZVYKLOST VYCHÁZÍ HLAVNĚ Z TOHO, ŽE BYLY VEŠKERÉ PLODINY ZE ZAHRAD, POLÍ A SADŮ SKLIZENY. VĚDĚLO SE, JAKÝ BYL ROK, A LIDÉ SI TAKÉ CHTĚLI UŽÍT RADOVÁNKY PŘED PŮSTEM, KTERÝ DOPROVÁZEL ADVENTNÍ DOBU PŘED VÁNOCI.

2.11. - 6.11.

KALENDÁŘ NA LISTOPAD ZATÍM NEMÁME, ALE JESTLI SE VÁM, MILÉ DĚTI, NĚCO DOMA PODAŘILO VYTVOŘIT, MŮŽETE MNĚ POSLAT, NEBO PŘINÉST. AŽ SE OPĚT SETKÁME VE DRUŽINCE, VYROBÍME SI HO SPOLEČNĚ, JAKO KAŽDÝ MĚSÍC.

VÁŽENÍ RODIČE, MILĚ DĚTI,

DALŠÍ TÝDEN JSTE SE OCITLI SE SVÝMI DĚTMI DOMA. ŘADA Z VÁS MOŽNÁ PŘEMÝŠLÍ O TOM, JAK DNY S DĚTMI SMYSLUPLNĚ NAPLNIT A NĚCO SE SPOLEČNĚ NAUČIT. TŘEBA VENKU. MŮŽETE TAK VYUŽÍT SPOLEČNÝ ČAS K PROZKOUMÁVÁNÍ PŘÍRODY. LES NÁS NAUČÍ MNOHÉ, DODÁ NÁM ENERGII A POTŘEBNOU SÍLU.

PODZIM SI HRAJE NA MALÍŘE A DÁVÁ LISTŮM KRÁSNÉ BARVY. NASBÍREJTE SI NA PROCHÁZCE PÁR TAKOVÝCH A ZAHRAJTE SI NA UMĚLCE. NEJPRVE SI VENKU NASBÍREJTE RŮZNÉ DRUHY BAREVNÝCH LISTŮ. LISTY NECHTE VYLISOVAT. A PAK UŽ JENOM MŮŽETE TVOŘIT.

KDYŽ JE VENKU NEVLÍDNO, JE POTŘEBA TY NEJMENŠÍ ROZPTÝLIT DOMA. KDYŽ UŽ VÁS NEBAVÍ HRANÍ, PUSŤTE SE DO TVOŘENÍ. MOŽNÁ U TOHO VZNIKNE NEPOŘÁDEK, ALE ZASE SI BUDETE MOCI DOMÁCNOST VYZDOBIT.

PODZIMNÍ LISTY SE DAJÍ VYROBIT I TAK, ŽE SI NEJPRVE POTISKÁME PAPÍR V PODZIMNÍCH BARVÁCH. JAKO RAZÍTKO MŮŽE POSLOUŽIT I DŘEVĚNÝ ŠPALÍČEK OMOTANÝ PROVÁZKEM. PAK VYSTŘIHNĚTE Z POTISKANÝCH PAPÍRŮ LISTY A JEŠTĚ SE DAJÍ PODLEPIT BAREVNÝM PAPÍREM. LISTY NAVLÉKNĚTE NA PROVÁZEK A POVĚSTE TŘEBA DO OKNA.

 

BÁSNIČKA NA PROTAŽENÍ

STROM

LEVOU NOHU K PRAVÉ NOZE ( stoj spatný, připažit)

PŘISUŇ PĚKNĚ POMALU.

HLAVU VZHŮRU, STOUPNI ROVNĚ ( stoj spatný, vzpaž)

RUCE ZVEDNI NAD HLAVU.

JSI STROM, CO LISTY MÁ ( třepej prsty)

VĚTŘÍK NA TĚ ZAFOUKÁ,

VĚTVE TVOJE ROZHOUPÁ.

FOUKÁ, FIČÍ, VĚTVE SKLÁNÍ ( úklony vpravo, vlevo)

VPRAVO, VLEVO SE UKLÁNÍ.

AŽ TEN VÍTR ODLÉTNE ( nádech, výdech, připažit)

STROMEK TEN SI ODDECHNE.

 26.10. - 30.10.- PODZIMNÍ PRÁZDNINY

VÁŽENÍ RODIČE, MILÉ DĚTI,

RÁDA BYCH PŘED PODZIMNÍMI PRÁZDNINAMI APELOVALA NA OPATŘENÍ, KTERÁ JSOU ZAVEDENÁ A JSOU NUTNÁ. KRIZI ZVLÁDNEME, JEN POKUD SE ZÁSADNĚ ZVÝŠÍ POČET TĚCH, KTEŘÍ BUDOU TATO OPATŘENÍ DODRŽOVAT. 

PŘEJU VÁM HODNĚ ZDRAVÍ A POKUD TO V NÁSLEDUJÍCÍM TÝDNU PŮJDE, I POHODU. VŠICHNI NA SEBE DÁVEJTE POZOR A OPATRUJTE SE, AŤ SE ZASE CO NEJDŘÍVE SETKÁME.

A POKUD BUDETE TVOŘIT, POCHLUBTE SE SE SVÝMI VÝTVORY V TEAMS 3. ODDĚLENÍ, NEBO NA MÉM ŠKOLNÍM MAILU!

BUDU SE TĚŠIT.

HALLOWEEN SE SLAVÍ 31.ŘÍJNA.

VYDLABANÉ DÝNĚ UŽ K PODZIMU TAK NĚJAK PATŘÍ. A NEJEN PROTO, ŽE JE HALLOWEEN. JE TO ZKRÁTKA KRÁSNÁ DEKORACE ZA PÁR KORUN. JACKOVA LUCERNA, JAK SE VYDLABANÁ DÝNĚ PŘEZDÍVÁ, MÁ OD DOMU ODEHNAT ZLÉ, NEPŘÁTELSKÉ DUCHY A NAOPAK ZNÁSOBIT PŘÍTOMNOST TĚCH DOBRÝCH.

TENTO SVÁTEK V NAŠICH KONČINÁCH PŘÍLIŠ VELKOU TRADICI NEMÁ, ALE OBLIBU SI POMALU ZÍSKÁVÁ. SVÁTEK K NÁM PRONIKÁ ZEJMÉNA DÍKY MEZINÁRODNÍM ŠKOLÁM A ŠKOLKÁM A ZNAČNÉMU PŘÍLIVU CIZINCŮ DLOUHODOBĚ ŽIJÍCÍCH V ZEMI.

PRO INSPIRACI - OMALOVÁNKY A TVOŘENÍ:

VÝROBA OZDOB Z LISTÍ NAVLÉKNUTÉHO NA NIT, NEBO TENKOU VĚTVIČKU ZABAVÍ I TY NEJMENŠÍ DĚTI.

19. -23.10. STÁLE DOMA

PŘÍRODA  SE NÁM UŽ ZAČÍNÁ ZBARVOVAT, VŠIMLI JSTE SI DĚTI? A KONEČNĚ CELÉ DNY NEPRŠÍ. JE PRAVDA, ŽE UŽ SE DNY HODNĚ KRÁTÍ, ALE URČITĚ SI NAJDETE ČAS A VYRAZÍTE VEN. PŘÍRODA JE TO NEJLEPŠÍ HŘIŠTĚ NA SVĚTĚ. JEDNÍM Z ÚKOLŮ NAŠEHO PROJEKTU BYLO, VYROBIT SI INDIÁNSKÉ TÝPÍ, RYCHLÝ BUNKR Z PŘÍRODNÍCH MATERIÁLŮ. VKLÁDÁM UKÁZKU, JAK BY MOHL VYPADAT.

JEŠTĚ V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ. OPĚT BYCH VÁS MILÉ DĚTI CHTĚLA VYHNAT Z DOMOVŮ VEN. V LESE SE ZAČÍNÁ ZBARVOVAT LISTÍ DO KRÁSNÝCH PODZIMNÍCH BAREV A TAK TADY MÁTE NÁMĚT K ČINNOSTEM. VYROBTE SI MANDALU Z RŮZNÝCH DRUHŮ PŘÍRODNIN. PROCVIČÍTE SI TĚLO PŘI BĚHÁNÍ PO LESE PRO PŘÍRODNÍ MATERIÁL.

MANDALA, NEBOLI ORNAMENT, KRUH, OBLOUK, JE TO NADČASOVÝ SYMBOL JEDNOTY A ROVNOVÁHY.

KRAŤOUČKÁ BÁSNIČKA PRO VÁS. TAKÉ NEZAPOMÍNEJTE NA VITAMÍNY, AŤ JSTE ZDRAVÍ A BRZY SE OPĚT SETKÁME!

ČERVÍK PEPÍK

ČERVÍK PEPÍK V JABLÍČKU

MÁ STRAKATOU ČEPIČKU.

VESELE SI ŽIJE,

ŠŤÁVIČKU SI PIJE.

14. - 16.10.

MILÉ DĚTI, TEĎ SE CHVÍLI NEUVIDÍME, TAK VÁM SEM BUDU VKLÁDAT NÁMĚTY K ČINNOSTEM. JESTLI SE VÁM BUDOU LÍBIT, TAK BYCH BYLA RÁDA, KDYBYSTE MNĚ POSLALY TŘEBA FOTEČKU, NEBO NAPSALY ( TŘEBA S RODIČI), JESTLI SE VÁM MÉ ÚKOLY LÍBÍ A ZDA JE PLNÍTE NA ŠKOLNÍ E-MAIL, NEBO NA TEAMS.

UŽIJTE SI VÍCE ČASU VENKU - MÁ CENU DOPŘÁT DĚTEM ČAS VENKU A PŘEKONAT PŘEKÁŽKY, KTERÉ NÁS ČASTO UZAVÍRAJÍ V MÍSTNOSTECH. TVOŘIT, OBJEVOVAT, HÝBAT SE VENKU, ANEBO SI ALESPOŇ Z POSBÍRANÝCH PŘÍRODNIN VYRÁBĚT POD STŘECHOU.

VEVERKA Z PŘÍRODNIN:

VEVERKA JE JEDNÍM Z NEJROZTOMILEJŠÍCH ZVÍŘAT ČESKÉ PŘÍRODY. MÁ ZRZAVOU, ČERNOU, NĚKDY HNĚDOU SRST. V ČESKÝCH LESÍCH JI MŮŽEME ZAHLÉDNOUT V LESÍCH VŠECH TYPŮ, PARCÍCH, ALEJÍCH, VĚTŠÍCH ZAHRADÁCH, NEBO HŘBITOVECH SE STROMOVÝM POROSTEM. VELKOU ČÁST DNE TRÁVÍ HLEDÁNÍM POTRAVY, KTEROU TVOŘÍ SEMENA ŠIŠEK, HOUBY, KTERÉ SUŠÍ VE SVÝCH HNÍZDECH, RŮZNÉ PLODY, NAPŘÍKLAD OŘÍŠKY. VEVERKA OBECNÁ SE DOŽÍVÁ V PŘÍRODĚ PRŮMĚRNĚ TŘÍ LET, V ZAJETÍ AŽ DESET LET. VEVERKA OBECNÁ JE VE VĚTŠINĚ STÁTŮ EVROPY CHRÁNĚNÝM DRUHEM.

JEŠTĚ BÁSNIČKA.

O USMĚVAVÉ VEVERCE

ŽILA BYLA VEVERKA MALÁ,

KTERÁ SE RÁDA STRAŠNĚ MOC SMÁLA,

A PROTO CELÝ ŽIVOT ZDRAVÁ BYLA,

ŽE ÚSMĚV NA RTECH VŽDY VYKOUZLILA.

..........................................................................................................................................

DNESKA JSME MĚLI NAPILNO. K INDIÁNSKÉMU TOTEMU JSME POTŘEBOVALI ALESPOŇ JEŠTĚ ČELENKU. DĚTI UPLATNILY VLASTNÍ FANTAZII A PŘEDSTAVIVOST. K NAŠÍ ČINNOSTI JSME POUŽILI BĚŽNĚ DOSTUPNÉ MATERIÁLY.

 FOTEČKY Z DNEŠNÍ AKCE "JAK SE STÁT INDIÁNEM."

MYSLÍM, ŽE SI TO DĚTIČKY UŽILY, SEZNÁMILY SE S ŽIVOTEM INDIÁNŮ, JEJICH HRAČKAMI, ZBRANĚMI, HUDEBNÍMI NÁSTROJI A OBLEČENÍM. TAKÉ SI ZAZPÍVALY, TANČILY, SOUTĚŽILY, ZASTŘÍLELY SI Z LUKU A ODNESLY SI I MALÝ DÁREČEK.

NOVODOBÉ TOTEMY:

KDYŽ JE VENKU HEZKY:

STAVEBNICE:

VÝTVARNÁ ČÁST PROJEKTU A UČÍME SE I BÁSNIČKU O INDIÁNECH.

TOTEM JE SYMBOL CELKU A TOTOŽNOSTI KMENOVÉ SKUPINY. VYSKYTUJE SE DODNES U DOMORODÝCH KMENŮ HLAVNĚ V SEVERNÍ AMERICE, AUSTRÁLII A AFRICE. V MODERNÍ SPOLEČNOSTI LZE OBJEVIT SYMBOLY PODOBNÉ TOTEMŮM NAPŘ. VE ZNACÍCH SPORTOVNÍCH KLUBŮ.

12.10.2020 SE ZÚČASTNÍME ZÁBAVNÉHO ODPOLEDNE S DÍLNIČKOU - JAK SE STÁT INDIÁNEM. USKUTEČNÍ SE OD 14 DO 15.30 HODIN.

NA VYCHÁZCE:

 

DNESKA JSME SE SEZNÁMILI S CELODRUŽINOVÝM PROJEKTEM "MALÍ INDIÁNI". POVÍDALI JSME SI O HISTORII A ZVYCÍCH, JAKOU SE NAUČÍME BÁSNIČKU A CO VŠECHNO BUDEME V NÁSLEDUJÍCÍCH DNECH BĚHEM ŘÍJNA TVOŘIT. NĚKTERÉ DĚTI SI ZAČALY VYRÁBĚT ČELENKY:

DALŠÍ JEŽČATA JSOU NA SVĚTĚ:

 BÁSNIČKU O JEŽKOVI UŽ SKORO UMÍME, TAK SI DĚTI PROCVIČILY I MANUÁLNÍ ZRUČNOST:

MĚSÍC ŘÍJEN - JE OBDOBÍM, KDY PŘÍRODA ZAČÍNÁ HÝŘIT TEPLÝMI ODSTÍNY ŽLUTÉ, ORANŽOVÉ, ČERVENÉ A HNĚDÉ. VELKOU PARÁDU UDĚLAJÍ LISTY, KTERÉ SE ZBARVÍ DO PODZIMNÍCH BAREV A PŘÍRODU CELOU ROZZÁŘÍ.

 

V ATRIU:

POHÁDKOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ:

VŠICHNI MOC DOBŘE VÍME, ŽE DĚTI MAJÍ RÁDY KNIHY S POHÁDKAMI, V NICHŽ JE MNOHO KRÁSNÉHO ČTENÍ, DOPLNĚNÉHO PESTRÝMI OBRÁZKY a ILUSTRACEMI, KTERÉ POZITIVNĚ OVLIVŇUJÍ CELOU DĚTSKOU OSOBNOST. U DĚTÍ ZVYŠUJÍ PŘEDTAVIVOST I FANTAZII. POHÁDKY ROZVÍJEJÍ MYŠLENÍ, ŘEČ A OVLIVŇUJÍ JEJICH CITY A NÁPADY. PŘI ČETBĚ KOMUNIKUJEME, UPŘESŇUJEME VÝZNAM SLOV A VYSVĚTLUJEME NEPOCHOPENÉ VÝRAZY.

A PROTO PO OBĚDĚ ČTEME A PAK KRESLÍME:

 

U NÁS:

 NAŠE TVOŘENÍ:

PASTELKY

Pastelky, mé kamarádky, kreslí čáru tam a zpátky.

Doleva i doprava, je to prima zábava.

 

UČÍME SE BÁSNIČKU, PAK SI CHVILKU POHRAJEME A RYCHLE VEN, DOKUD JE LETNÍ POČASÍ:

ZÁŘIJOVÉ ODPOLEDNE U NÁS:

HRAJEME SI A KRESLÍME:

 NAŠE PRVNÍ TVOŘENÍ NA ZÁŘIJOVÝ KALENDÁŘ:

 

 

ZÁŘÍ:

Vážení rodiče a milé děti,

prázdniny jsme si všichni moc užily, ale nastal čas vkročit do školy. Budeme se učit básničky, písničky, kreslit, tvořit a hrát si. Seznámíme se s pravidly, novými kamarády, prozkoumáme nové hry a hračky. Hezkého počasí využijeme při vycházkách do okolí školy a budeme trávit čas na školních hřištích. Děti si venku mohou hrát i s kamarády z ostatních oddělení a navazovat tak nová přátelství.

VŠEM DĚTEM PŘEJU ÚSPĚŠNÝ NOVÝ ŠKOLNÍ ROK A SPOUSTU KRÁSNÝCH ZÁŽITKŮ!!!

 

rozvrh
hodin
týdenní
plán
suplování ELEKTRONICKÁ
ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA
jídelní
lístek

Základní škola Meteorologická
Meteorologická 181
142 00 Praha 4 – Libuš

tel.: 242 446 611

 
childrens ZŠ Meteorologická - úvodní strana