5.A

Logická olympiáda zde

Vánoční den

Dnes jsme rozbalovali dárky. Všichni chtěli rozbalovat první vyučovací hodinu, ale já s Verčou jsme chtěly poslední dvě hodiny. Vyhráli ti, kdo chtěli první hodinu. Dostala jsem obrovskýho medvěda, kšiltovku, školní pomůcky a malé drobnůstky. Byla jsem strašně šťastná.
Týna

   

Dnešní den byl ze všech školních dní nejlepší. První dvě hodiny jsme zpívali písničky a rozbalovali. Bylo to velké překvapení. Pod stromem byla halda dárků. Já jsem dostal pět dárků, některé děti dostaly osm nebo jeden i dva. Ještě před rozbalováním jsme poslouchali, jak paní učitelka čte postup rozbalování dárků.
Zaprvé si dárek prohlížejte, potom opatrně sundejte stužku a schovejte si ji na příští rok. Sundejte i obal, ale opatrně. Pak zakřičte jupíííí, huráááá. Nakonec řekněte: ,, To jsem si přál, díky Ježíšku !!! “
Jakub H.

   

Dnes jsem si to užil. Dostal jsem pastelky a barevnou pružinu. Adam dostal český pravopis, ozdobné nůžky a krásnou svíčku. Matěj Z. dostal světelný meč ze Star Wars a všiml jsem si, že se mu dost líbil.
David Le

   

Nejprve jsme si přečetli adventní zprávu. Pak jsme si odhlasovali, kdy bude besídka. Kdo šel vybrat dárek, musel nejprve říci na co se o Vánocích nejvíce  těší. Já se těším na nový mobil a ještě na pohádky a na dárky.
Terezka Š.

   

Vánoční hvězda

Na vánoční jarmark se těšíme, probíhá v naší škole vždy v posledním adventním týdnu.
Důležitá je příprava, kterou jsme ani letos nepodcenili. Vyráběli jsme anděly z papíru, vločky, stromečky z provázků, rybu z pedigu, svícínek. Svými výrobky nás podpořili maminky, spolužačky i spolužáci. Vyrobili pro nás stromky ze šišek, andílky z korku, přáníčka, látkové stromečky usazené do malých květináčků nebo pletené ozdoby.
V našem stánku se nejvíce prodávaly stromky ze šišek a andělé z papíru.  
Kromě stánku jsme pro návštěvníky otevřeli i vánoční dílnu, kde si mohli vyrobit vánoční ozdoby.

   

Naše postřehy z Vánoční hvězdy
Co bylo letos nejlepší:
Nejlepší byly obchůzky a dílna. Líbily se mi výrobky ostatních tříd, protože tam bylo tolik inspirace, že se to nedalo přehlédnout. V dílně mě moc těšilo, že jsem pomohla sestřičce. Ája
Běhat s klukama po chodbách a dělat reklamu, aby šli lidé k našemu stánku. Byl jsem rád, že si u našeho ,,pobíhajícího,, stánku koupil p. ředitel stromek. Martin
Nejlepší byla Vánoční hvězda, protože mám rád Vánoce a rád prodávám výrobky. Mario
Atmosféra radosti a volna ( a Vánoc ). Verunka P.
Nejlepší bylo chodit po škole a dělat reklamu našemu stánku. Prohlížet stánky ostatních tříd. Matěj P.

   
Co mi vadilo, zlobilo, neužil/a jsem si:
Až na hluk mi nic nevadilo. Matěj P.
Strávila jsem celou dobu v dílnách, takže jsem si nestihla projít ostatní stánky. Bára
Když jsme obcházeli s tácem, na kterém byly výrobky, tak všichni říkali, že si u nás nakoupí později. Ale pak si nic nekoupili. Terka Č.
Bylo tam rušno. Verunka

    

ÁCH, JÚÚÚ, JÓÓÓ z Vánoční hvězdy
Nadchlo mě, kolik nakonec přišlo zákazníků do naší dílny a všichni s radostí vyráběli ozdoby ! Anetka

Mám ráda vyrábění a baví mě pomáhat. A jsem ráda, že to nakonec maminka stihla. Díky, mami !!! Terezka Č.

Všechny šišky se tak hezky prodaly. U našeho stánku je tolik lidí ! Náš stánek je docela úspěšný. Mario

Ách, proč nejdou moji rodiče, už tu mají dávno být! Júúúú, to jsou krásné výrobky ! Jóóó, pan ředitel si koupí stromek ! Martin

Júúú, řekla jsem si u betléma ! Ách, to je krása ! Jóóó, vánoční hvězda je tady ! Ája

Ách, kdy přijde máma a něco si vyrobí ! Júúú, už se začalo tvořit a prodávat ! Jóóó, máme celkový výdělek 3 387,- Kč ! Bára


Sportovní den

   


Sportovní den pro 3. - 5. ročníky byl zahájen p. ředitelem v tělocvičně. Každý tým (třída) si vybral svoji barvu dresu. Naše třída zvolila barvu bílou.

Soutěžili jsme v kolektivních i individuálních soutěžích. Vedlo se nám ve vybíjené ( 2. místo ), v opičí dráze ( 2. místo ), v skákání přes švihadlo ( 1. místo – Jakub S. ), v nejrychlejším kopu ( 1. místo – Jakub S. a Kačka D. )

   

   

Díky těmto skvělým výsledkům jsme v celkovém pořadí získali 1. místo mezi pátými ročníky.

   

 

Obvodní kolo soutěže Vánoční nota

   

V letošním školním roce obvodní kolo připadlo na 6. prosince. Spolu s naší školou se obvodního kola zúčastnila ZŠ Ladislava Coňka a ZŠ Ohradní. Naši třídu 5. A reprezentovaly ve IV. kategorii tři zpěvačky Terezka Č., Kristýnka L. a Zuzanka L. Jejich vystoupení byla oceněna potleskem.                                   

Porota rozhodla o umístění takto:

Kategorie IV.
1. Eva Baldriánová ( ZŠ Meteo )
2. Kristýna Lasevičová ( ZŠ Meteo )
3. Nicol Ondová ( ZŠ Meteo )

   

Gratulujeme,Kristýnko !

Mikulášská

Čerti nás dnes navštívili, přitom jsme se ušpinili.
Vidle jsme jim brali, oni se usmívali.
Násobilku jsme hráli, páťáci ji vyhráli.
Hluk se hned utlumil, odchod se však urychlil.

    

Čepicí škrtne o náš dveřní rám,
stejně zas a znova přijde k nám Mikuláš.
Mikuláši, Mikuláši budeš k nám chodit každý rok,
to nám řekl náš prorok.

Verunka

   

Čerti mají rádi teplo,
v pekle mají velké světlo.
Anděl to je symbol lásky,
má dlouhé krásné zlaté vlásky.

Kačka a Anetka

   
Milí čerti, andělé a Mikuláši!
Moc mě vyděsilo, když jste začali bušit na dveře. Moc se mi líbilo, jak jsme hráli čertí násobilku. Byla s vámi velká legrace. Tak ahoj zase za rok.

Bára z 5. A

Čteme pro kuře

    

4. prosince jsme se opět zúčastnili charitativní akce ČTEME PRO KUŘE, která se již podruhé konala na Staroměstském náměstí. Letos jsme četli knihu od Ilony Fišerové Kdo by v létě myslel na Vánoce. Zakoupením knih jsme tak podpořili sbírkové konto POMOZTE DĚTEM.

   

Úspěšné školní kolo Vánoční noty

Vánoční nota je každoroční předvánoční soutěž v sólovém zpěvu. Žáci si mohou vybrat, zda budou písničku zpívat s klavírním doprovodem, s vlastní nahrávkou či a capella. Účastníci jsou rozděleni do kategorií dle věku a nejprve se účastní školního kola. Nejlepší zpěváci pokračují do obvodního kola, kterého se účastní několik základních škol z okolí. Vítězové již tradičně získávají diplom a sladkou podobu ve formě perníku ve tvaru stromečku, hvězdy či s jiným vánočním motivem. 

V letošním ročníku ze školního kola postoupily Terezka Č. , Kristýnka L. a Zuzanka L. 

 

Svět kolem nás

V Modřanském biografu na nás čekali dva cestovatelé, se kterými jsme se vydali na putování po Vietnamu.

Po programu následovala beseda. Každý z nás se mohl zeptat na to, co jej zajímalo.

Ve škole jsme si každý vytvořil knihu o Vietnamu.

Z knihy Terezky Č.

Vietnamská jídla:                                                                                                                                  Vietnam má výraznou  a svou chuť. Jedí zdravě. Hodně smaží, ale ke všemu dávají zeleninu. Vietnamci vše co mají k dispozici, tak spotřebují.

Z knihy Matěje P.

Vietnam je stát v jihovýchodní Asii. Sousední země jsou: Čína, Laos a Kambodža. Hlavním městem je Hanoj.

Z knihy Kristíka K.

Ve Vietnamu má skoro každý dospělý člověk motorku. Občas v rodině mají víc motorek než lidí.

Z knihy Kristýnky L.

Ve Vietnamu se vyrábí rybí omáčka. Ryby, které se naloví, se dají do sudu ještě s jinými surovinami. Potom se tam nechají pár týdnů uležet. Podívala bych se tam, protože bych chtěla ochutnat jídlo ( nudlovou polévku, rybí omáčku, psí maso).

Z knihy Zuzky

Zaujalo mě, že pán, který celý program uváděl, procestoval spoustu zemí. Dostal se k cestování přes svou ženu, která je učitelkou a chtěla děti seznámit se světem zábavnější formou. Chtěla bych se tam taky podívat, protože mě tam láká spousta míst a levné ceny věcí. Lidé se tam živí z velké části rýží. K oslavá se často nabízí vyhlášené psí maso.

 

Dopoledne se záchranáři

   

   

Den jazyků

   

Den jazyků byl zajímavý a rychle nám utekl. Vyzkoušeli jsme si hru, kterou se baví děti ve Vietnamu. Zazpívali jsme si studentskou hymnu Gaudeamus Igitur, naši hymnu i hymnu slovenskou. Ocitli jsme se na hodině ruského jazyka. Naučili jsme se ruskou básničku, napsat v azbuce několik slovíček, počítat do deseti a základní barvy. V německém jazyce jsme určovali druhy ovoce a počítali jsme jej. V hodině  anglického jazyka jsme pracovali ve dvojicích. Na závěr jsme si povídali o Vietnamu, seznámili jsme se s vietnamskou kuchyní a vyzkoušeli jsme si držení hůlek, kterými se jí nejenom ve Vietnamu.

   

Beseda se spisovatelkou Ivonou Březinovou a křest knihy ZTRACENI VE VLNÁCH

   

Dobrý den, paní Březinová,
moc se mi líbil křest knihy. Velmi doufám, že se lidem bude kniha líbit. Chtěl bych Vám předem popřát ke sté knížce a taky nemůžu uvěřit, že jste jich napsala už sto! Taky by mě zajímalo, zda napíšete nějakou dobrodružnou knihu, která se odehrává ve vesmíru.
Krásný zbytek dne přeje
Mario

   

Dobrý den, paní Ivono,
mně se beseda moc líbila. Knížku si ráda přečtu. Zajímá mě, co děti všechno prožijí a jak se zachrání. Jsem ráda, že jsme od Vás do třídy dostali tři knihy.
Zdraví Vás Klárka

   

Dobrý den,
beseda mě moc nebavila, protože to bylo pro mě nezajímavé. Nejlepší na besedě bylo pít šampaňské. Jinak se mi kniha líbila. Chtěl bych se zeptat, jak dlouho trvalo napsat knihu ZTRACENI VE VLNÁCH ?
Kristík

   

Pro paní Ivonu Březinovou
Chtěla bych Vám poděkovat za krásný a zajímavý křest a prezentaci knihy ZTRACENI VE VLNÁCH. Samozřejmě chci poděkovat i ilustrátorovi Matyáši Namaiovi za krásný výklad o malování.
Zuzka
 

Den s financemi

   

   
Byl jsem s Kubou H., Bárou a Kájou. Pracovalo se mi dobře, ale někdy jsme se pohádali. Cílem bylo naučit se, jak hospodařit s penězi. Měli jsme vymyšlenou postavu Tomáše, který byl architekt. Dostali jsme 22 000, což je měsíční průměrný plat v ČR. Z těchto peněz jsme hradili různé věci. Nejdříve jsme zajistili bydlení, pak oblečení, dopravu, jídelníček.
Martin
    

 

 

    

Zpátky ve škole
Sešli jsme se ve třídě. Nejprve jsme po sobě pokukovali, protože jsme se dva měsíce neviděli. Ale po chvíli jsme se vítali, hned jsme vytvářeli skupinky a sdělovali si novinky.

    

Na úvod hodiny jsme se seznámili s pokyny, které se týkaly prvního týdne školy. Oslavili jsme narozeniny s Matějem F. Pak následoval již tradiční dotazník s malou obměnou. Zjistili jsme, že většina dětí se do školy už těšila, většina dětí během prázdnin navštívila nějaké místo v Evropě. Tři z nás, Anetka, Adam a Matěj P. dokonce navštívili jiný kontinent. Během prázdnin jsme procestovali hodně zajímavých míst, poznali spousty kamarádů a kamarádek, vyzkoušeli jsme si delší pobyt mimo rodinu, např. na táboře bez rodičů.

   

Odpočati a obohaceni mnoha zážitky jsme odstartovali nový školní rok ( naším rituálem ) zvoněním na zvoneček. Tentokrát byla vybrána Kristýnka, která nám popřála hodně zdaru a školní rok začal.

Hola, hola, škola začíná, páťáci !
Určitě všichni jásáte, že se zase po dlouhých dvou měsících uvidíme. Já se na vás, páťáci, už těším.V  pondělí 4. 9. nám začíná nový školní rok a my jej zahájíme v naší třídě. Po první hodině se rozejdeme. Někdo z vás půjde domů sám ( bude mít lísteček od rodičů ), někdo půjde do družiny. V první školní den se také již můžete naobědvat ve školní jídelně. Oběd je nutné předem přihlásit a bude vydáván od 10 do 11 hodin.
Jak bude probíhat výuka první školní týden:
4. 9. – 8.00 – 8. 45
5. 9. – 8.00 – 11. 40
6. 9. – 8.00 – 11. 40
7. 9. a 8. 9.– výuka dle rozvrhu bez odpoledního vyučování

Stejně jako v loňském školním roce budete mít i letos k dispozici skříňky na ukládání věcí. Skříňka bude přidělena v prvním školním dnu. Je nutné si přinést zámeček s dvěma klíčky. Jeden z klíčků ( vložený do podepsaného sáčku nebo obálky ) bude uschován u p. asistentky Mirky.
Ve středu 6. 9. se budou konat třídní schůzky od 17 hodin, na kterých rodiče převezmou váš nový ,,přístup,, do EŽK.
Za kopírování se bude vybírat 300,-Kč, do třídního fondu 100,-Kč - splatnost do 30. 9.
Částka za pracovní sešity bude sdělena během září a prosíme uhradit do konce října.

Pomůcky do předmětů
V 5. ročníku je možné použít nedopsané sešity z loňského roku.
Sešity 523 nebo 524 ( vyber dle velikosti svého písma )... ( linkované ) ČJ 2x, M 2x
Sešity 540... (nelinkované ) M – G 1x, ČvS – VL 1x, PŘ 1x, podložky do sešitů
Libovolný záznamník na úkoly.... 1ks
Fólie ( euroobaly) do desek – 100 ks
Papírový pořadač s jmenovkou
Kufřík na VV – doplnit vše spotřebované
Pravítko 30cm, kružítko, trojúhelník s ryskou, tyčinkové lepidlo, nůžky, stíratelná tabulka + fix

 

AJko ( Anglická konverzace – vyučující E. Šveňková ) - 10 euroobalů v průhledných deskách.
AJ ( vyučující L. Nováková ) - 2 silnější linkované sešity (slovníček a sešit na práci v hodině)
ČJ cvičení ( vyučující A. Jiřičková ) – sešit 544 1x
Přírodní vědy ( vyučující S. Štefanová ) – 20 euroobalů v průhledných deskách
TV ( vyučující J. Splítek ) - obuv- do haly/ na ven, převlečení- sportovní oblečení dle počasí (triko, kraťasy, mikina, tepláky)

AJ  (vyučující L. Hostaša ) - 2 sešity č. 523 (1 školní + 1 slovníčkový),1 další sešit dle výběru žáků, do kterého si budou vlepovat kratší testy (může to být např. sešit, který žákům zbu )de)                         Přírodní vědy  ( vyučující D. Polanková ) - velký nelinkovaný sešit, 20 nebo 40 listů, nůžky, lepidlo

Užijte si poslední prázdninový víkend a v pondělí se na vás těším.

                                                                                               Soňa Štefanová

rozvrh
hodin
týdenní
plán
suplování ELEKTRONICKÁ
ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA
jídelní
lístek

Základní škola Meteorologická
Meteorologická 181
142 00 Praha 4 – Libuš

tel.: 242 446 611

 
childrens ZŠ Meteorologická - úvodní strana