6. oddělení

 6.oddělení

vychovatelka Dominika Pavlíková

třída 3.B

dominika.pavlikova@zsmeteo.cz


1.11.2020

Vážení rodiče, na základě mimořádných opatření obdrží děti variabilní symboly a částky  k platbě ŠD do 20.11.

 

Děkuji Markéta Žáčková


NAŠE DRUŽINA A JEJÍ OBYVATELÉ :-)


Milé děti,

od 18.11. bude pro vás na Teamsu k dispozici tým ŠD online, kde se

budete potkávat s dalšími třeťáky a čtvrťáky, kteří jěště nenastupují do

školy!


Važení rodiče,

budeme rádi za kapesníčky, kuchyňské utěrky, bonbónky nebo jiné drobnosti, které by se nám mohly hodit třeba na vyrábění (kartony, krabice od bot,..). Děkujeme.


Zajímavé dny v listopadu

1.11. Slavnost Všech svatých
2.11. Památka zesnulých
11.11. Den válečných veteránů
14.11. Den bez aut
16.11. Mezinárodní den tolerance
17.11. Den za svobodu a demokracii
20.11. Světový den dětí
21.11. Světový den pozdravů

16.11. - 20.11. Máme před sebou jenom 3 dni. Tady vám nechám podzimní básničky, omalovánky a hádanky. Budete se potkávat s dalšími třeťáky a čtvrťáky v týmu ŠD ONLINE na Teamsu. Doufám, že se jěšte tento rok před Vánoci potkáme i když jen on-line. Těším se na vás.

Pokračujeme ve vysvětlení pojmů detektiv, kynolog, co dělá a čím se zabývá a co je to novinářská kachna. Do detektivního deníčku si vystřihneme úryvky, nadpisy, reklamy z novin nebo letáků a nalepíme do jednoho souvislého článku. Můžeme použít reklamní letáky, katalogy z hračkářství, kde nepravdivě popíšeme některé nabízené zboží. S rodiči si můžete udělat procházku a vzít si sebou detektivní deníček a budete si zapisovat rasy pejsků, které jste na procházce potkaly.

Detektiv: detektiv čili vyšetřovatel je člověk, který za odměnu a často tajně provádí pátrání tak, aby získal informace nebo odhalil pachatele zločinu. Jedná se o profesionála se speciálním školením.
Detektivem může být policista nebo zaměstnanec soukromé kanceláře, zpravidla detektivní. Pracuje v utajení, přestrojení, prošetřuje inkognito. Nosí civilní oblečení.

Kynolog: psovod je kynologický pojem, který v širším smyslu označuje člověka, který vede psa. V užším smyslu je to člověk, který vede služebního psa, psa při výkonu či výcviku. Tento termín se používá například při výcviku psa na označení člověka, který psa při výcviku přímo vede (uděluje povely). V policejní praxi je to policejní kynolog, který používá jako pracovní nástroj psa.

Novinářská kachna: výrazem novinářská kachna se označuje neověřená, senzační či skandální, často nepravdivá zpráva.

Do detektivního deníčku si také můžeme zašifrovat svoje jméno podle následujíci tabulky. 

9.11. - 13.11. Založíme a vyrobíme si detektivní deníček, vyluštíme šifry a do denníčku si také budeme snímat nebo kreslit otisky prstů. K deníčku potřebujeme papíry, které si slepíme nebo secvakneme apřední stranu detektivního deníku si vyzdobíme dle libosti. 

Vysvětlíme si význam pojmu daktyloskopie - je to charakterizována jako nauka o obrazcích papilárních linií vytvořených na vnitřní straně článků prstů, na dlaních na prstech nohou a chodidlech. Daktyloskopie je druhou nejstarší metodou využívanou v kriminalistické praxi pro identifikaci osob.

Budete potřebovat polštářek na razítka anebo si můžete pomocí linek, jak vidíme na obrázku, svoje vlastní otisky dokreslit. Všechno nezapomeňte značit do svého detektivního deníku.

Svátek Svatého Martina (11. 11.) se oslavoval na počest biskupa Martina (Martinuse) z Tours, který byl nejdříve vojákem, ale jelikož obdaroval žebráka, tak se mu ve snu zjevil sám Ježíš Kristus. Po tomto zážitku se Martin nechal pokřtít a opustil armádu a začal sloužit Bohu. Na tento svátek se peče Svatomartinská husa a pije se Svatomartinské víno. Je to oslava toho, že zima střídá podzim - na Svatého Martina často začínalo sněžit.

Sv. Martin přijíždí na bílém koni (11. 11.) Pranostika vznikla pravděpodobně na základě toho, že Martin jako voják jezdil na bílém koni. Jelikož často v historii na tento den začíná sněžit, tak je svátek svatého Martina spojován právě se sněhem. Obdoba této pranostiky je například i "Na svatého Martina bývá bílá peřina."

Vytvoříme si taky svého koně z různých materiálů, které najdeme doma. Budu se těšit na Vaše díla. 

omalovánka

pracovní list - bludiště

SVATOMARTINSKÁ HUSA a SVATOMARTINSKÉ PEČIVO
Na svátek Svatého Martina se peče takzvaná Svatomarti
nská husa. Tento zvyk má nejspíš kořeny v legendě, že se Martin schovával v husníku, ale husy ho prozradily. Jiná legenda říká zase to, že husy na venkovském kázání svatého Martina tolik rušily, proto se teď pečou v den svátku svatého Martina - jakoby za trest. Také připravuje svatomartinské pečivo, rohlíky, podkovy a podobně.

2.11. - 6.11. Tento týden jsme si taky představili listopadový celodružinový projekt Detektivové online. V příštích týdnech si budeme zakládat a vyrábět detektivní deníček, luštit šifry a také snímat otisky prstů. A to všechno jsme budeme si zaznamenávat do detektivního deníčku. Na konci měsíce dostane nejlepší a nejaktivnější detektiv Certifikát dobrého detektiva.

Pár zajímavých pranostik a informací k měsíci - Listopad. Venku v přírodě se dá teď sbírat mnoho hezky zbarvených listů a přírodnin, ze kterých se dají doma vyrobit velmi hezké díla. Zkuste si taky něco kolem domu nasbírat a vytvořit si vlastní strom z listů nebo jakýkoliv obrázek z listů a přírodních plodů. Vaše díla mi pak můžete poslat buď na email nebo na Teams. Budu se těšit :-)

 

A pracovní listy na téma příroda plná barev:

pracovní list č. 1

pracovní list č. 2

pracovní list č. 3

 A taky si můžete doma zacvičit a trochu se protáhnout. Mám pro vás tady pár cvičení na protáhnutí.

 Pružný strom se větrem ohne

 

 

 

 

 

 

 

Houpání na chodidlech

 

 

 

 

 

 

 

 

Uvolňovací cvičení pro dlaně a zápěstí

 

 

 

 

 

 

 

 

Děláme si místo v bříšku

 

 

 

 

 

 

Pohoupání paží

 

 

 

 

 

 

Kohout na jedné noze

 

 

 

 

 

 

 


 Zajímavé dny v říjnu

1.10. Mezinárodní den hudby, Mezinárodní den seniorů
4.10. Mezinárodní den ochrany zvířat
16.10. Světový den výživy

20.10. Den stromů

13.10. Jak se stát indiánem (celodružinový projekt) se uskutečnil od 14:00 do 15:30

 

26.10. - 30.10. Milé děti, tento týden máte vzhledem k současné situaci podzimní prázdniny celý týden. Ráda bych vám tímto letáčkem z Ministerstva školství připoměla pár důležitých zásad, na které byste neměli přes prázdniny zapomenout.

A taky vám tady nechávam pár aktivit, kdyby jste se chtěli doma něčím zabavit. Stačí mít kostku a panáčky. :-)

A kdyby jste se šli někam do přírody projít, tak mám tady pro vás soutěž na hledání v přírodě:

19.10. - 23.10. Věnovali jsme se tématu Hudba jako lék

Milé děti,
asi každý z nás se rád zaposlouchá do hezké písničky, rytmu nebo melodie. Rytmus je základním prvkem hudby. Jsme na něj velmi citliví, což souvisí nejen s přírodními rytmy – střídání ročních období, rytmy dne a noci ale i s rytmy našeho těla – tlukot srdce, pravidelného dechu, chůze nebo jidla.


Mám pro vás tady opět pár otázek na zamyšlení:
• Zpíváte rádi, tvoříte svou hudbu broukáním nebo bubnováním na nábytek případně na hudební nástroj?
• Umíte hrát na nějaký hudební nástroj?
• Máte rádi hudbu? Když nemáte rádi hudbu, tak víte proč?
• Posloucháte nějakou hudbu ve svém volném čase? Jakou?
• Co se vám na hudbě líbí? Melodie nebo text písní?
• Máte oblíbeného skladatele, zpěváka nebo skupinu?
• S kým byste se někdy rádi někdy potkali nebo šli na jeho koncert?


Odpovězte si každý sám na otázky a taky se můžete zeptat rodičů a sourozenců, co v nich hudba vyvolává a jaká hudba se jim líbí.

Náměty na aktivitu:
Tady vám posílám pár videí na poslech a aktivitu: 
Muzikoterapie 

Úkol č.1. Podívejte se na následující video 2x za sebou, pak si ho stopněte a zkuste si sami vytleskat rytmus podle říkanky a můžete k tomu i odříkat následující říkanku: Rytmus

Halí belí
Halí belí, kdo vzal zelí,
už se po tom pátrá.
Kočka není k nalezení,
pes má radši játra.
Vypadá to na králíka,
ten rád zelí chroustá,
ještě více na zajíce,
těch je tady spousta.

Jak vám to šlo? Podařilo se vám vytleskat si rytmus i bez hudby? A teď si pusťte video a zkuste to spolu s dětmi na videu.

Úkol č.2. Podívejte se na toto krátké video a zkuste sami podle poslechu zjistit, o jaký hudební nástoj se jedná: Zjisti z poslechu hudební nástroj

Úkol č.3. Vypněte počítač a pusťte si rádio nebo svou oblíbenou píseň, melodii, hudbu... Vemte si čistý papír a zaposlouchejte se do hudby. Co cítíte při poslechu této hudby? Na co myslíte? Jakou máte náladu? Nakreslete na papír, co se vám honí hlavou při poslechu písničky?

Úkol č. 4. Zkuste si vytleskat rytmus podle následujícího pracovního listu:

16.října byl Světový den výživy. Na Teamsu jsem dětem nahrála materiál na toto téma. Obsahoval otázky k zamyšlení na toto téma a děti si mohli na tyto otázky samy odpovědět:

1. Víte proč je výživa pro člověka důležitá?
2. Co rádi jíte vy a co vám nechutná? Jaké je vaše oblíbené jídlo?
3. Víte, jaké potraviny jsou zdravé a které nejsou zdravé?
4. Chutnají vám obědy ve školní jídelně?
5. Víte proč existuje Světový den výživy?

A taky měly možnost se podívat na toto zajímavé video, ke zhlédnutí zde: Výživová pyramida, kde jsme se něco o pyramidě výživy dozvěděli, co do ní patří a co rozhodně ne. Video obsahuje i malé kvízy, nad kterými se děti můžou zamyslet.

Náměty na tvorbu:

K tomuto tématu si můžete taky vytvořit vlastní pyramidu z některých jídel, které nakreslíme a vybarvíme pastelkami, vodovkami nebo voskovkami. Nakreslete ovoce, zeleninu, nějaký nápoj, mléčné výrobky, těstoviny, cereálie, maso... nebo cokoliv, co rádi jíte a zkuste si udělat vlastní pyramidu. Některé děti se už zapojily a poslali mi hezké obrázky:

 

12.10. - 16.10. Konečně jsme se po 3 týdnech s dětmi sešli téměř v plném počtu. A na děti čekala velká akce školní družiny - 1. celodružinový projekt s názvem Jak se stát indiánem. 

V úterý jsme si taky povídali na téma Veterina a zvířata. Holky si připravily názorné ukážky a prezentovali jak se starají veterináři o zvířátka na klinice.

V pondělí jsme měli prezentaci na téma Autobusy a doprava a mnohé děti to zaujalo. 

Taky jsme šli na procházku do lesa, kde někteří spatřili živou srnku a slyšeli jsme bubnování indiánů.

5.10. - 9.10. Větší část 3.B byla v karanténě, děti, které byly ve škole byly spojeni se 3.A v 7. oddělení.


Zajímavé dny v září

21.9. Mezinárodní den míru
22.9. Evropský den bez aut
26.9. Evropský den jazyků
27.9. Světový den cestovního ruchu

 

 

 

 

29.9. - 2.10. Část třídy byla v karanténě, část 3.B byla spojeni se 3.A v 7. oddělení.

21.9. - 25.9. Z důvodu karantény paní vychovatelky jsme byly spojeni v 7. oddělení nebo nás měli jiné paní učitelky.

14.9 - 18.9. Tento týden jsme si zopakovali pravidla a děti tvořili jednotlivá pravidla na papír. Každý dostal jedno pravidlo a mohl jsi němu taky něco nakreslit. 

Pak jsme si šli ven na čerstvý vzduch užít sluníčka, pokud ještě hřeje. Vyzkoušeli jsme si i chůzi na chůdách. Samozřejmostí bylo si vzájemně u toho pomáhat.

Rádi se taky ve družině hrajeme a stavíme nejen z lega.

 

 

 

7.9 - 11.9. Většina dětí se účastnila Školy v přírodě. Děti, které nešli na Školu v přírodě, strávili týden u svých kamarádů v 7. oddělení.  

1.9 - 4.9. První týden jsme se v družině vzájemně poznávali. S dětmi jsme se domluvili na společných pravidlech našeho oddělení družiny. V příštím týdnu si je budeme ve skupinkách vytvářet na plakátek. Jako první aktivitu jsme kreslili obrázky do městského kalendáře na téma - moje oblíbená pohádka, film nebo komiks.

NAŠE DRUŽINA A JEJÍ OBYVATELÉ :-)

rozvrh
hodin
týdenní
plán
suplování ELEKTRONICKÁ
ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA
jídelní
lístek

Základní škola Meteorologická
Meteorologická 181
142 00 Praha 4 – Libuš

tel.: 242 446 611

 
childrens ZŠ Meteorologická - úvodní strana