7. oddělení

 7. ODDĚLENÍ 

vychovatelka Petra Lehovcová

třída 3.A

Čipovací systém do konce školního roku 2020/2021. Podrobnosti naleznete v aktualitách ŠD. Vyplněný protokol o čipu prosím pošlete emailem na adresu: marketa.zackova@zsmeteo.cz nejpozději do 28.1.2021.

 ŠD online pro 3. a 4. ročníky každý den 13-14 hod na TEAMS. Těším se na Vás. Petra

BŘEZEN

Kreslení zvířátek není vůbec tak složité, jak se zdá. Stačí namalovat kruh a ostatní jde samo dle tvojí fantazie. Zbytek zvířátek naleznes na Teamsu.

ÚNOR

14.2. svátek Svatého Valentýna - myslíme na svoje nejbližší a vyrábíme krásné srdíčko na pověšení. Tento nápad pro nás připravil Kubík.

Všechny zimní kvízy naleznete ke stažení na Teamsu. Pokračujeme v bodovém systému za plnění úkolů a online aktivitě. Chválím všechny pilné žáky.

2.2. a 4.2.

Myslíme na zvířátka, hlavně ptáčky v přírodě a vyrábíme pro ně se Sofinkou krmítko. Kromě toho pomáháme přírodě i recyklací. K výrobě krmítka potřebuješ: nápojový karton, nůžky, špejli, provázek a semínka. Do kartonu vystřihneš čtverec. Pod ním skrz na skrz propíchneš špejli a nahoru přivážeš provázek. Teď už stačí jen naplnit dobrotami, které mají ptáčci rádi a pověsit na strom.

Sněhové vločky vystřihujeme pod Filípkovým vedením. I deskové hry se dají hrát online.

26.1. - V úterý jsme se převlékli do zástěr a společně si zavařili.

Piškotový nepečený dortík. Ingredience: pytlík piškotů, 2 zakysané smetany, cukr, ovoce (banán, borůvky, maliny, jahody, kiwi, manderinky -v zimě raději kompotované), kakao nebo jiné jedlé dortové zdobení. Do smetany vmícháme cukr dle chuti. Do misky vrstvíme piškoty, smetanu s cukrem, ovoce, piškoty, smetanu s cukrem a na závěr ozdobíme kakaem nebo dortovým zdobením. Dortík vložíme do lednice, aby se všechny ingredience spojily. Výtvory nadějných chefkuchařů: Majdy lesní ovocný mix, Sofinky banánové potěšení, Fíly narozeninové překvapení pro sestřičku, Kubíka ovocná nálož a Pepy tropický sen.

19.1. a 21.1.

Barevné klubíčko od Kubíka potěšilo všechny kočičky. Všechny návody naleznete na Teamsu.

12.1. a 14.1.

Online hodina pod vedením Fíly. Zasněžené obrázky.

Každý z Vás má možnost vést online hodinu. Takto jsme vyráběli se Sofinkou.

5.1. a 7.1.

Vyzkoušeli jsme si společně pokusy v domácí laboratoři. Všichni vědci vysílali a bádali v maskách. Návody naleznete níže.

Pokus č. 1 – KVETOUCÍ ROSTLINY
Na papír nakreslíme kytičku (ideálně květ kopretiny), vybarvíme a vystřihneme. Okvětní plátky ohneme do středu květu a vložíme do misky s vodou. Květy se začínají pomalu sami otvírat.

Pokus č. 2 – BAREVNÁ SOPKA ANEB HRNEČKU VAŘ!
Potřebujeme: sklenici, lžíci, ocet, jar, barvivo (jedlé do fondánů nebo na barvení vajec), jedlá sůl
Pokus děláme nejlépe v umyvadle nebo nějaké větší misce. Do skleničky nalejeme ocet, jar a barvivo – zamícháme lžící. Nakonec přisypeme jedlou sůl a opět zamícháme. Kouzlo začíná!

Pokus č. 3 – NAFUKOVÁNÍ BALÓNKU
Potřebujeme: menší plastovou lahev, nafukovací balónek, ocet, jedlou sůl
Do poloviny lahve nalejeme ocet. Do balonku nasypeme jedlou sůl (zkus si pomoct lžičkou, není to jednoduché). Balónek nasadíme na hrdlo lahve tak, aby balónek pasoval po celém obvodu kraje hrdla. Následně balónek překlopíme, jedlá sůl se smíchá s octem a balónek se nafukuje.

Domácí máslo:
Do prázdné plastové lahve přelij smetanu na šlehání 33%. Uzavři a třes s lahví tak dlouho, dokud se ze smetany nevyšlehá máslo. Následně jej vytlač z lahve ven. Můžeš ochutit bylinkami, kořením.
Dej do lednice a ráno můžeš rodičům připravit snídani.


6.1. TŘI KRÁLOVÉ - K + M + B = Kašpar, Melichar a Baltazar. Mudrci z východu, kteří navštívili Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesly mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Tradiční masopusty, maškarní a veselice provázejí tento svátek spolu s označením na dveře obydlí K + M + B, toto označení má přinést do obydlí klid. Ve čtvrtek se na vás těším, budeme dle vašeho přání vysílat opět v maskách. Nezapomeňte na úkoly, které najdete v zadání na Teamsu.

 

V rámci dodržení bezpečnostních opatření a organizačních možností školy, dojde k míchání kolektivů pouze v rámci ročníků, tak jak to umožňuje opatření v rámci omezení provozu škol a školských zařízení. Oddělení budou navštěvovat třídy 4.A a 4.B

Náštěva tříd 4.A a 4.B 

Přeji poklidné prožití vánočních svátků a hlavně pevné zdraví do Nového roku. Věřím, že nás čeká rok, který bude více offline a budeme se pravidelně potkávat v naší družině. Díky vám děti je svět barevnější a veselejší! 

Poslední vánoční dílna

Seznamujeme se. Někdy ani nevíme, jaké zájmy má kamarád, který sedí vedle v lavici. Pomocí přiřazování kartiček k jednotlivým jménům spolužáků zjišťujeme, kdo má kolik sourozenců, jaké má koníčky nebo domácí mazlíčky. 

Celodružinový projekt "Večerníček"- vzpomínáme na nejoblíbenější večerníčky, zkoušíme si kvízy v týmech, místo vybarvování omalovánek, tvoříme své vlastní na tabuli.

Zkrášlujeme chodbu školy o novou 3D nástěnku.

Vánoce jsou za dveřmi, povídáme si o zvycích, které máme každý z nás doma a na co se těšíme nejvíce. No na Ježíška přeci...

Říkanka pro Mikuláše:

Mikuláši, Mikuláši, neber sebou čerty radši, vezmi sebou anděly, ti nám něco nadělí. Čert nosí pytel a metlu, myslí si, že se ho leknu. Dělá na mě bububu a já se ho bát nebudu.

Tady jedna, kterou se naučíme:PROSINEC - 5.12. - SVÁTEK SV. MIKULÁŠE, 11.12. MEZINÁRODNÍ SVÁTEK HOR, celodružinový projekt "VEČERNÍČEK"

4.týden

Neverbální komunikace - ŘEČ TĚLA - aniž bychom promluvili, vysíláme díky neverbální komunikaci zprávy o sobě samém a utváříme si závěry o ostatních. K tomuto slouží naše gestikulace rukama, pohyby těla, mimika tváře, postoj těla, prostor kolem nás, naše oblečení a úprava a mnoho dalších elementů komunikace.

Zkuste určit jednotlivá gesta uvedená na obrázku níže.

Jsme stále online, povídáme si, hrajeme hry a vyrábíme. Tento týden jsme si rozdělili dny, kdy si každý z pravidelných onlinistů bere slovo a vede zbytek skupiny ke kreativním činnostem.

21.11. světový den POZDRAVŮ - v zadání na Teams zkuste napsat pozdravy i v jiném jazyce než v českém. Můžete doplnit kresbou vlajky apod. Jako nápovědu máš slovník nebo google vyhledávač.

3.týden

Výroba sněhuláka - potřebujeme: ponožku bílou a barevnou, které mužeme zničit, syrovou rýži nebo čočku na výplň, gumičku, nůžky, fix

16.11.DEN TOLERANCE. Tolerance: snášenlivost, ochota, možnost člověka nebo společnosti žít vedle lidí s jinými názory, postoji a přesvědčeními. 

Pokuste se zamyslet, v jakých situacích doma, s kamarády nebo ve škole uvítáte více tolerance. Nezapomínejte, že nejdříve musí každý začít sám u sebe.

2.týden

úkol na víkend: Odlitek předmětu nebo stopy

Obtisknete si vybraný předmět do modelíny a s pomocí rodičů připravíte sádru, kterou nalijete do vytvořeného otisku. Druhý den po zaschnutí můžete odlitek vybarvit vodovkami nebo fixami. Odlitkem také můžete zajistit stopu pachatele. Tuto metodu si vyzkoušejte třeba na procházce v lese, kdy vytvoříte sádrový odlitek stopy.

11.11. SVATÝ MARTIN - povídáme si o pověsti Svatého Martina a zvycích spojených s tímto dnem. Těšíme se na první sníh a Vánoce. Vyrábíme papírového andělíčka. Pro ty, kteří nejsou online, návod na Teamsu nebo zde:

Naše detektivní kancelář je online každý den. Dokonce jsme vysílali INKOGNITO - v přestrojení. 

Do detektivních deníčků si poznamenáme nový pojem: KRYPTOGRAFIE - šifrování. Šifra převádí tajnou zprávu nebo text na nečitelnou podobu. K přeložení nebo-li dešifrování používáme dešifrovací klíč. Na Teamsu si zkoušíme některé druhy šifer a tady jedno domácí šifrování na procvičení matematiky.

1.týden

Tento měsíc si zahrajeme na detektivy a dozvíme se něco zajímavého z kriminalistiky a práce detektiva. Budeme plnit úkoly během online vysílání, ale i mimo něj, třeba na procházce venku s rodiči.

1. Každý správný detektiv má svůj detektivní deník, kde si zapisuje důležité informace a poznatky z vyšetřování. Návod na jeho výrobu naleznete na Teamsu.

2. První zápisy do deníku: význam slov KYNOLOG a DAKTYLOSKOPIE. Jaké nějčastější otázky používáme při výslechu? 

Děti si mohou doma vyzkoušet snímat otisky prstů členů rodiny. Postačí polštářek na razítka. Pokud někdo nemá, nechte děti vyrobit otisk prstu pomocí linek. Vše zaznamenávají do detektivního deníčku. Každý otisk je jedinečný, stejně jako každý z nás.

LISTOPAD - DETEKTIV ONLINE

14.11. DEN BEZ AUT, 16.11.DEN TOLERANCE, 18.11. NEKUŘÁCKÝ DEN, 20.11. SVĚTOVÝ DEN DĚTÍ, 21.11. SVĚTOVÝ DEN POZDRAVŮ

4.týden

26.10. - 30.10. PODZIMNÍ PRÁZDNINY

Chválím děti, které se připojily do online družiny v Teamsu a plní zadané úkoly. Za každou vykázanou aktivitu dostáváte bod. Až se opět sejdeme ve třídě, vyhodnotíme si výsledky Vaší práce a vyhodnotíme nejpilnějšího žáka družiny.


Milé děti, čekají nás prázdniny a tak se nám společné setkání opět o něco prodlouží. Ráda bych, aby jste zůstaly v kontaktu (pokud na to budete mít vhodné podmínky) a někteří se i více poznaly. Vytvořila jsem dvojice (naleznete v Teamsu). Zkuste si v daných dvojicích zavolat, napsat a zeptat se, co máte rádi, co vás baví, jaké máte mazlíčky nebo oblíbené hračky atd……., aby to nebylo tak jednoduché, poprosím vás o stručný sloh, kde napíšete o tom druhém pár vět. Buďte týmový a spolupracujte spolu.

 

HALLOWEEN - 31.10. - nejde sice o tradiční český svátek, ale tento den se stal i u nás velmi oblíbeným. Jaké jsou hlavní znaky a tradice Halloweenu? Zkusíš něco vyrobit?


3.týden

IMUNITA = obranyschopnost. Schopnost těla bránit se vnějšímu prostředí (především virům, bakteriím atd..) Nápomocni jsou nám bílé krvinky, které vznikají především v kostní dřeni.
Pro posílení imunity je zapotřebí dostatek vitamínů (především C, A, D) a probiotika. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb.
Vitamín C – především v šípku (ten jsme na procházce lesem ochutnávali), rakytník, citrusy, kapusta, atd…
Vitamín D – především ze slunečních paprsků, ryby
Vitamín A – mrkev, rybí tuk, kapusta, brokolice, kukuřice, meruňky atd….
Vitamíny můžeme také doplnit různými vitamínovými doplňky v tabletách.

 

20.10. DEN STROMŮ - Tento den má připomenout jak důležité pro naší planetu lesy a stromy jsou, že díky nim se udržuje příznivé bioklima pro život člověka a živočichy. Botanické zahrady jsou zavřené, ale můžeme se jít projít do lesa a relaxovat v přírodě.

 

Vaše domácí práce:

 

Tipy na domácí hraní s celou rodinou:

Procvičování smyslů:
Zrak – seřaďte do řady několik různých předmětů, které doma najdete. Spoluhráč má časový limit, na to, aby si uspořádání předmětů zapamatoval. Po tom, co se spoluhráč otočí k řadě zády, vzájemně vyměňte některé předměty / případně vyměňte za jiné. Spoluhráč hádá, kde nastala změna.
Čich – připravte si několik nádob s kořením od maminky z kuchyně (skořice, pepř, curry, ocet, česnek, atd…).Nechte spoluhráče, aby se zavázanýma očima hádal o jaké suroviny se jedná.
Chuť – zahrajte si na masterchefa! Připravte si tácek s několika surovinami, které najdete doma v kuchyni. Připravte je na zhruba stejně veliké kousky a podávejte je do úst spoluhráče, který má zavázané oči.
Sluch – zkuste vytleskávat melodie a nechte spoluhráče, aby celou sestavu opakoval.
Hmat – shromážděte několik předmětů, které doma najdete a nechte spoluhráče, který má zavázané oči, aby pomocí hmatu předměty určil.

Hra na popelku
Vysypte si do misky několik druhů suchých luštěnin a obilovin (hrách, čočku, rýži, kuskus atd..). Se spoluhráčem závodíte, kdo první suroviny roztřídí.

A tady několik zábavných jazykolamů:
• Když zas zašustíš sukní.
• Pět švestek, šest švestek.
• Sčeš si vlasy z čela.
• Na klavír hrála Klára Králová.
• Pan Prokop poklop prokop.
• Myška spala, miska spadla.
• Trakař pepře s hřebíčkem, čtvrtka vepře s žebříčkem.

2. týden

Ještě před uzavřením školy stíháme procházku do lesa a stavíme společnými silami bunkr.

Celodružinový projekt pro malé indiány. Zúčastnili jsme se workshopu, kde se děti dozvěděly mnoho zajímavých informací ze života indiánů, ale také si zazpívaly a zatančily. Prohlédly si různé předměty, hračky, zbraně, hudební nástroje a oblečení a soutěžily jako pravý indiáni.

Naše indiánská osada

 

rozvrh
hodin
týdenní
plán
suplování ELEKTRONICKÁ
ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA
jídelní
lístek

Základní škola Meteorologická
Meteorologická 181
142 00 Praha 4 – Libuš

tel.: 242 446 611

 
childrens ZŠ Meteorologická - úvodní strana