Novinky v knihovně - říjen 2017

Zlatý poklad (45 ks + CD)

Bohatě ilustrovaná kniha pohádek známých ekonomů a autorů několika bestsellerů. Pro děti ve věku přibližně 6 až 13 let. Vše se tu točí kolem peněz. Příběhy se hemží pohádkovými bytostmi, vychytralými podvodníky, moudrými i méně moudrými lidmi i zvířátky:

Je lepší schovat zlato pod polštář, nebo raději do skřítčí banky? Odnese si čert Honzu do pekla, protože si špatně přečetl smlouvu o půjčce, nebo Honza přijde zavčasu k rozumu a čerta přechytračí? Naučí se Daniel od trola, jak se vyhnout riziku, nebo ho spolkne mořská obluda? Vysvobodí rozpustilá Bára staré lichváře od kletby, nebo sama skončí mezi strašidly?

Jedno ale mají všechny pohádky společné: laskavým a nenásilným způsobem vysvětlují základní pojmy finanční gramotnosti. Z knihy je možné pochopit, jak se v životě chovat, aby se čtenář nikdy nedostal do jakýchkoliv finančních obtíží.

Roald Dahl - Karlík a továrna na čokoládu (20 ks)

Karlík Bucket, chlapec z chudé rodiny, souhrou šťastných náhod získá los, jenž mu umožní spolu s dalšími dětskými výherci navštívit továrnu na čokoládu pana Willyho Wonky. Návštěva se pro všechny děti kromě Karlíka promění v hrůzný zážitek, protože Umpa-Lumpové, kteří sladkosti vyrábějí, je postupně vytrestají za jejich špatné vlastnosti – jedno spadne do čokoládové řeky, další zfialoví a ještě jiné je svrženo do odpadní šachty. Nakonec zbývá jen Karlík a pan Wonka pro něj přichystá nebývalé překvapení. Přijměte pozvání do světa čokoládových dobrodružství!

John Green - Hvězdy nám nepřály

Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. „Nejvtipnější smutný příběh“ je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vyprávěčskému talentu vyznívá velmi působivě.

Jiří Grossmann,  Miloslav Šimek

Besídka zvláštní školy, Návštěva cirkusu, třicet šest povídek Jak jsme přechovávali bělogvardějce, to je kompletní vydání povídek Š+G, které doplňuje oddíl divadelní politické satiry Pupáci. Ilustrace Michal Hrdý.

Irena Dousková

Chcete se zasmát, zastydět a zavzpomínat? Prvními roky husákovské normalizace, tak jak se v řadě komických i méně veselých příhod a situací promítala do života dětí i dospělých z jednoho okresního města, nás v této knize provází bystrá, leč přiměřeně naivní žákyně druhé třídy ZDŠ v Ničíně Helenka Součková.

Michal Viewegh - Báječná léta pod psa

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1952 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava.

Sue Townsendová - Tajný deník Adriana Molea

O Adrianu Moleovi už jistě slyšeli všichni. Příhody známého puberťáka plné sarkastického humoru začaly vycházet koncem osmdesátých let v Británii a zanedlouho i zde. Zaujaly od prvního okamžiku, kdy se objevily na trhu, četly se na pokračování, byly zdramatizovány, v divadlech se hrály jako muzikál a staly se dokonce námětem oblíbené počítačové hry. Autorka navíc pokračovala v líčení osudů svérázného hlavního hrdiny až do jeho čtyřicítky, takže čtenáři mohli sledovat svého oblíbence i v dospělosti.

Petr Šabach - Hovno hoří

Kniha autora Šakalích let, která vtipnou formou odhaluje rozdíly mezi mužským a ženským myšlením. Zábavné čtení plné absurdních historek, jež napsal sám život.

Jáchym Topol - Anděl

Od prvních řádků této knihy je čtenář vržen do města, v němž vedle ulic, domů a krámků prochází i jakýmsi podzemím, odvrácenou stranou labyrintu. Střetávají se v něm dva světy, do nichž hlavní hrdina Jatek nepatří, a přesto v nich žije. Z jednoho světa vychází a ke druhému se pouze přibližuje. V každém z nich pak na něho čeká silná tajemná ingredience, která dělá život životem - láska, nebo drogy. V každém z nich na něj číhá tajemný zákon smrti, jáma, nebo Anděl Exit- východ nebo smrt. Smíchovská balada se odehrává v dnes již téměř zmizelých kulisách skutečné pražské čtvrti.