Noc s Andersenem

   Tato akce se zrodila v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně a setkala se s tak velkým ohlasem všech tehdejších 20 dětských účastníků, že již v roce 2001 se jí zúčastnilo mnoho knihoven po celé ČR. V dalších ročnících se řady účastníků dále rozšiřovaly a dnes se jí účastní stovky škol a knihoven nejen u nás, ale též na Slovensku, v Polsku, ve Slovinsku a dalších zemích.
 

2018/2019

NOC S ANDERSENEM 2019

Fotky z akce k nahlednutí ZDE.

V pátek 29. 3. 2019 se na naší škole konala již tradiční akce Noc s Andersenem (NsA). Letos opět organizátoři tohoto celorepublikového projektu navrhli řadu zajímavých témat. Naše škola si zvolila jako ústřední téma autorskou osobnost Ondřeje Sekory, u kterého si letos připomínáme 120 let od jeho narození. Když se řekne Sekora, tak každého zřejmě hned napadne Ferda Mravenec a Brouk Pytlík. Jména jeho asi nejznámější pohádkových postav se ten večer skloňovala ve všech pádech, což je jistě dobře, protože by byla věčná škoda, kdyby v dnešní době upadla v zapomnění.
Natěšené děti z prvního stupně se začaly do školy scházet kolem půl sedmé večer. Poté, co se ubytovaly ve svých kmenových třídách, kde už je čekali paní učitelky a páni učitelé, už nic nebránilo tomu, aby úderem sedmé hodiny večerní vše vypuklo. Na úvod nás všechny přivítal prostřednictvím školního rozhlasu pan ředitel. Potom už vše běželo jako na drátkách. Program byl lidově řečeno našlapaný. Na prvňáčky čekala čtenářská dílnička, druhé a třetí třídy zhlédly pohádku O zlaté rybce, kterou nám přijelo zahrát Divadlo Na Cikorce. Pro páté třídy si divadelníci připravili představení Tristan a Isolda. Pozvání na NsA přijala i spisovatelka oblíbených dětských knih Petra Braunová, ta besedovala s žáky čtvrtých tříd. Nedílnou součástí večera byly jako vždy aktivity, které si pro děti připravily skupinky žáků z druhého stupně. Jednalo se o různé soutěže, luštění, skládání puzzlí apod. Děti si také měly možnost proběhnout opičí dráhu v tělocvičně nebo si zazpívat v hudebně. Celý program utekl jako voda a v deset hodin už se všichni přesunuli do svých třídy, které se pro tuto noc proměnily v tábořiště plné karimatek a spacích pytlů. Místo rodičů tentokrát pohádky na dobrou noc četli učitelé. I přes stanovenou večerku se ze tříd ozývalo štěbetání až do pozdních nočních hodin, přece se taková událost, jako je nocleh ve škole, jen tak neprospí. Velké dík patří všem pedagogickým pracovníkům, kteří se jakkoliv podíleli, a určitě všem pomocníkům z druhého stupně, kteří se aktivně zapojili do přípravy a realizace programu. Všechny děti byly milé a dobře se s nimi spolupracovalo. Už se všichni moc těšíme na příští rok.

                                                                                                   Klára Doleželová a Eliška Zubová, 8. A

 

U NÁS VE ŠKOLE LETOS JIŽ PO OSMÉ NA TÉMA - ONDŘEJ SEKORA

PŘÍCHOD V 18:30 - ZAČÁTEK V 19 HODIN

BĚHEM VEČERA MÁME PŘIPRAVENOU POHÁDKU, POVÍDÁNÍ S AUTORKOU, SOUTĚŽE A DROBNÉ ÚKOLY, ZPÍVÁNÍ V HUDEBNĚ A TROCHU SPORTU V TĚLOCVIČNĚ

 

2017/2018

Noc s Andersenem 2018
23. 3. – 24. 3. 2018
Letošní téma Noci s Andersenem bylo Povídání o pejskovi a kočičce od českého spisovatele Karla Čapka. Z prvního stupně se zúčastnilo 215 dětí a 43 pomocníků z druhého stupně. Pro děti z prvních tříd bylo připraveno pohádkové zpívání, čtenářská dílna, kde si vyrobily svou vlastní knížku a bojovka ve tmě. Druhé a třetí ročníky zhlédly divadelní představení „Cirkusová pohádka“ a čtvrté a páté třídy absolvovaly besedu s autorem. O svých knihách nám přišli popovídat Martin Vopěnka a Ilka Pacovská. Ve zbylém čase obcházeli pomocníci z vyšších ročníků jednotlivé třídy, kde se předvedli se svými aktivitami. Mou rolí bylo pomáhat u paní vychovatelky Heleny Skuhrovcové. Já a tři dívky z 6. B jsme pomáhaly v družině, kde byla naprostá tma a celá místnost byla osvícená UV lampami. Paní Helena nám pomocnicím namalovala na obličej různé symboly, které svítily ve tmě, takže jsme byly pěkně vidět. Poté k nám chodily děti z prvního stupně, které měly za úkol hledat písmenka se znaky (motýl, hvězdička, apod.) a zapisovat je do tabulky, aby jim vyšla tajenka. Jenže nebylo to tak jednoduché! Papírky s písmeny byly schované všude, byly na nábytku, pod židlemi a na stěnách, kde je málokdo viděl. A některá písmena byla napsána svítící fixou na nábytku, takže je děti musely najít speciální baterkou, aby je viděly. A my jsme jim radily při rozluštění tajenky, hledaly jsme s nimi a napovídaly jsme jim, kde jsou písmenka, která jim chybí. Myslím, že jsme byly velmi úspěšné, i když se nám někdy poztrácely baterky a my jsme je pak chodily po třídách hledat. Dětem se hra moc líbila. Mně také a jen lituji, že jsem se této akce účastnila poprvé.
Klára Koubová, 8. A

Fotogalerie ZDE

Vyhodnocení dotazníků z Noci s Andersenem 2018 ke stažení ZDE.

NOC S ANDERSENEM
18. ročník, u nás ve škole již posedmé, tentokrát na téma
POVÍDÁNÍ O PEJSKOVI A KOČIČCEZačátek: v pátek 23. 3. 2018 v 19.00
Konec: v sobotu 24. 3. 2018 v 8.00

Děti budou potřebovat:
polštářek, karimatku (nebo jinou podložku), spací pytel nebo deku na přikrytí, pyžamo (nebo jiné převlečení na spaní), ručník, hygienické potřeby (kartáček na zuby, pasta), přezůvky, baterku (čelovku)
A SAMOZŘEJMĚ KNÍŽKU NA OBLÍBENÉ „ČTENÍ POD PEŘINOU’’!
Nedávejte, prosím, dětem zbytečně moc jídla a mobilní telefony!

 

 

2016/2017

NOC S ANDERSENEM 2017

17. ročník, u nás ve škole jiz pošesté, tentokrát na téma ČTYŘLÍSTEK

FOTKY Z AKCE NALEZNETE ZDE

 

Začátek: v pátek 31. 3. 2017 v 19.00, Konec: v sobotu 1. 4. 2017 v 8.00. 

Děti budou potřebovat: 

- polštářek, karimatku (nebo jinou podložku), spací pytel nebo deku na přikrytí

- pyžamo, ručník, hygienické potřeby (kartáček + pasta na zuby),

- přezůvky

- baterku / čelovku

- oblíbenou knížku na "čtení pod peřinou"

Nedávejte dětem prosím zbytečně moc jídla a mobilní telefony! Děkujeme. 

 
2015/2016

 NOC S ANDERSENEM
16. ročník, u nás ve škole již popáté, tentokrát na téma
HANS CHRISTIAN ANDERSEN
MALÁ MOŘSKÁ VÍLA

Začátek: v pátek 1.4. 2016 v 19.00
Konec: v sobotu 2.4. 2016 v 8.00

Děti budou potřebovat:
polštářek, karimatku (nebo jinou podložku), spací pytel nebo deku na přikrytí, pyžamo (nebo jiné převlečení na spaní), ručník, hygienické potřeby (kartáček na zuby, pasta), přezůvky, baterku (čelovku), penál
A SAMOZŘEJMĚ KNÍŽKU NA OBLÍBENÉ „ČTENÍ POD PEŘINOU’’!
Nedávejte, prosím, dětem zbytečně moc jídla a mobilní telefony!

 

2014 / 2015

Odkaz na fotky z letošního čtení a spaní: http://meteo1.rajce.idnes.cz/NSA_2015

V pátek 27.3. jsme se zúčastnili Noci s Andersenem, která se v naší škole konala již po čtvrté. Letošní akce byla na téma Pohádky Jana Drdy a všichni jsme se na ni moc těšili. Tentokrát se přihlásilo více než 211 dětí z celé školy.

Nejprve jsme v jídelně zhlédli krátkou prezentaci, kde jsme se dozvěděli více o H. Ch. Andersenovi a o Janu Drdovi. Poté jsme se rozdělili do skupin a pustili se do plnění úkolů na celkem pěti stanovištích, kde jsme se postupně všichni vystřídali. Tyto takzvané literární dílny si pro nás připravili žáci vyšších ročníků. Za splnění jsme vždy dostali malou odměnu.

Večer jsme si přečetli pohádku Jak princezna hádala, až prohádala a uložili se pomalu ke spánku. Druhý den jsme měli budíček v 7 hodin a postupně jsme odcházeli domů. Moc jsme si to užili. Už teď se těšíme na další ročník.2013/14

Noci s Andersenem se účastnilo 170 dětí převážně z 1.stupně a pomáhali téměř všichni učitelé. Z pohledu dospělých se akce povedla na výbornou a jak noc hodnotili žáci? Takřka všichni nám dali výbornou a až na drobné připomínky se letošní Noc s Andersenem líbila nejvíce ze všech třech ročníků. A už se můžeme těšit na 27. 3. 2015, kdy proběhne další nocování s Andersenem.

SPALI JSME S ANDERSENEM A S PEPINOU

Dne 4.4.2014 na naší škole již potřetí proběhla Noc s Andersenem, tentokrát s námětem Komisař Vrťapka. Vše začalo v 19 hodin, kdy se začali trousit první natěšení účastníci. S pomocí starších žáků si odnesli své spacáky a karimatky do tříd a tělocvičen, kde se mělo spát. Před osmou hodinou večer se všichni sešli v jídelně, následovalo uvítání a děti se dozvěděly něco o historii pořádání Nocí s Andersenem. Po vyslechnutí informací o průběhu naší Noci s Andersenem se chvíli četlo a potom se děti po skupinkách přesunuly do jednotlivých tříd, kde si pro ně žáci osmé a deváté třídy přichystali soutěže. Děti si prověřovaly své znalosti pohádek či pomáhaly komisaři Vrťapkovi a jeho kolegům v pátrání. Po skončení soutěží jsme se všichni začali připravovat na spaní, vyčistili si zoubky a zachumlali se do svých spacáků. Spali jsme klidně, neboť jsme věděli, že před dveřmi tělocvičny nás hlídá prasátko Pepina. Odcházeli jsme druhý den ráno kolem osmé hodiny s hlavou plnou příjemných zážitků a natěšení na snídani, která na nás doma čekala.

Linda Sixtová 8.A

 

2012/13

  

 

Již druhým rokem se naše škola zapojila do projektu „Noc s Andersenem“. Organizátory akce v naší škole byli učitelé, aktivity pro naše menší spolužáky jsme si připravili my, starší žáci naší školy, kteří se pro účast v organizování akce rozhodli.
Po několika schůzkách a časem stráveným při přípravě aktivit nastal den D (a nemyslím tím vylodění v Normandii :-) ), kdy celá akce vypukla. To bylo 5.dubna v 19:00 (pro nás, pomocníky o necelou hodinu dříve). Úderem již zmíněné hodiny, jsme se ujali ubytovávání těch, pro které byla akce připravována – mladších spolužáků. Po vytvoření „ležení“ následoval úvod v jídelně, po kterém se všichni přesunuli na svá stanoviště.
Mladší spolužáci byli rozděleni do skupin a ty navštěvovaly jednotlivá stanoviště. Nemohu mluvit za ostatní, ale za nás, stanoviště, kde se účastníci věnovali pohádkovým postavám, ano. Doufám, že si úkoly užili, u nás nejprve hádali jednotlivé postavy, které byly na obrázcích, které se jim postupně objevovaly, když splnili tuto část, vrhli se na přesmyčky, dvojice a schovaná jména ve větách. Když se skupiny dostavily na své poslední stanoviště, začalo předčítání, které bylo zakončeno přáním dobré noci v jídelně od hlavních organizátorů akce – učitelů. Poté se šlo spát.
Bylo úžasné vidět, jak se účastníkům akce úkoly líbily a konečně, jak se skvěle bavili. Ačkoli vím, že se jen těžko příští rok akce zúčastním nejen já, ale i mí spolužáci ze třídy, věřím, že se mnoho ostatních účastníků rádi na akci příští rok vrátí. A to je tou největší odměnou za celou akci. Konečně, když budu mluvit za sebe, mne Noc s Andersenem bavila.

Jan Vláčil, 9.A

 

2011/12

K letošnímu 12. ročníku jsme se přidala i naše škola. Na programu bylo spolešné čtení, promítání pohádek, hry, soutěže, čtení pod peřinou a mnoho dalšího. Všichni účastníci si průběh akce nemohou vynachválit a už se těšíme na další ročník!

Více fotografií ZDE

 

Noc s Andersenem v ZŠ Meteorologická
V pátek 27.3. jsme se zúčastnili Noci s Andersenem, která se v naší škole konala již po čtvrté. Letošní akce byla na téma Pohádky Jana Drdy a všichni jsme se na ni moc těšili. Tentokrát se přihlásilo více než 200 dětí z celého prvního stupně.
Nejprve jsme v jídelně zhlédli krátkou prezentaci, kde jsme se dozvěděli více o H. Ch. Andersenovi a o Janu Drdovi. Poté jsme se rozdělili do skupin a pustili se do plnění úkolů na celkem pěti stanovištích, kde jsme se postupně všichni vystřídali. Tyto takzvané literární dílny si pro nás připravili žáci vyšších ročníků. Za splnění jsme vždy dostali malou odměnu.
Večer jsme si přečetli pohádku Jak princezna hádala, až prohádala a uložili se pomalu ke spánku. Druhý den jsme měli budíček v 7 hodin a postupně jsme odcházeli domů. Moc jsme si to užili. Už teď se těšíme na další ročník.

 

rozvrh
hodin
týdenní
plán
suplování ELEKTRONICKÁ
ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA
jídelní
lístek

Základní škola Meteorologická
Meteorologická 181
142 00 Praha 4 – Libuš

tel.: 242 446 611

 
childrens ZŠ Meteorologická - úvodní strana