Proč cvičíme Karate do

Základní škola Meteorologická je jednou z pilotních škol v ČR, kde se karate do vyučuje pravidelně v rámci výběrové aktivity 3. hodiny tělesné výchovy, letos již třetím rokem. V aktuálním školním roce 2019/2020 cvičí karate do v rámci tělesné výchovy přibližně 50% žáků z 1. – 3. a 6. – 8. ročníku. V příštím školním roce očekáváme zapojení 4. a 9. ročníku a ve školním roce 2021/2022 aktivní zapojení žáků 5. ročníku, tedy všech ročníků školy.

Tato aktivita dostala prostor jako jedna z alternativ, v rámci 3. hodiny tělesné výchovy, kterou se snažíme navrátit k původní hodnotám kalokagathié (tělesné a duševní rovnováze) a bojovat proti společenskému problému současnosti, čím je slabá kondice, nezájem o pohyb a obezita dětí.

Výuku Karate do považujeme za atraktivní aktivitu, jejíž smysluplný koncept rozvíjí pozitivně osobnost žáka nejen po tělesné, ale i duševní stránce.

Děti se učí v průběhu výcviku:

- pracovat s koordinací svého těla

- harmonizovat cvičení s dýcháním

- rozvíjet a usměrňovat svoji výbušnou sílu

- posilovat všechny svalové partie přirozenou cestou

- koncentrovat se

- respektovat se navzájem

- rozvíjet svoji kondici

- základní techniky karate do (bloky, úhyby, údery, kopy, postoje a pohyb v nich)

- bezpečně padat

- rozvíjet svoji vůli

Zájem o Karate do je u dětí zřejmý, neboť je každoročně nabízen na začátku školního roku jako dobrovolná možná alternativa a počet cvičenců dosahuje v některých ročnících nutnost otevřít 2 výukové skupiny. Náplní třetí hodiny tělesné výchovy je vedle této aktivity také druhá alternativa - klasicky vedená hodina, kterou si děti mohou rovněž dobrovolně zvolit.

V případě malého zájmu o výuku Karate do se výuková skupina v následujícím ročníku neotevře a nabídne se klasicky vedená hodina.

Proč cvičíme Karate do?

Karate do je komplexním cvičením nenáročným na cvičební prostory, výuka je realizovatelná díky přítomnosti zkušených lektorů na mezinárodní úrovni, s minimální časovou, finanční a materiální náročností.

Několik faktů o karate…

1. Věděli jste, že… v lidském těle je kolem 600 svalů, které všechny určitě použijete v průběhu běžné lekce karate do.

2. Věděli jste, že… dospělý student karate do dokáže spálit v průběhu jedné lekce kolem 1000 kalorií a je dokázané, že dojde k výraznému úbytku na váze v průběhu prvních 6 měsíců aktivního cvičení.

3. Věděli jste, že… cvičení kopů propojuje svalové skupiny břicha v horní i dolní části a zároveň zpevňuje zádové svalstvo.

4. Věděli jste, že… zvýšená flexibilita dosažená tréninkem karate výrazně zvýší Vaši vitalitu a zpevní postavu…pomáhá jako prevence před dalším zraněním způsobeným věkem.

5. Věděli jste, že… u dítěte, které praktikuje karate do, je menší pravděpodobnost, že bude šikanováno nebo se samo bude podílet na šikaně, protože má větší sebevědomí a respekt vůči ostatním kolem.

6. Věděli jste, že… práci dětí ve škole a jejich chování ve třídě lze výrazně zlepšit pomocí disciplinovaného a ohleduplného výukového prostředí karate do.

7. Věděli jste, že… úspěchy v karate do jsou často viděny v pozitivním světle potenciálními zaměstnavateli, kteří si správně připojují obrazy síly, důvěry a dobrého charakteru k těm, kdo ho studují.