Výměnný pobyt

2012/13

Setkání studentů v Itálii za účasti žáků ZŠ Meteorologická

Mezinárodní setkání studentů s tématický zaměřením na Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity.

Naši žáci 7. třídy se na počátku dubna zúčastnili setkání studentů partnerských měst, kterého se vedle žáků naší školy účastnili též studenti z Itálie, Německa, Francie a Maďarska. Setkání se konalo v italském městě Vigarano Mainarda v blízkosti města Ferrara.

Z počátku panovala mezi účastníky poněkud nervózní atmosféra. Nevěděli jsme, co čekat. Jestli zvládneme v anglickém jazyce komunikovat s ostatními dětmi, jak zvládneme tématickou prezentaci a jak se bude vyjímat naše prezentace vedle vystoupení ostatních škol. Nakonec se ale všechny obavy ukázaly jako zbytečné. Prezentace se vydařila, vedle ostatních spíše kvalitou vynikla a mohu s potěšením konstatovat, že pokud nám někdy zavařila jazyková bariéra, většinou byl problém na straně žáků ostatních škol (či italských prodavaček, hotelových recepčních...), nikoli na straně našich žáků.

Organizátoři pro nás připravili pestrý program: výlet do Benátek s projížďkou lodí, cyklovýlet okolo hradeb města Ferrara, volejbalový zápas, eurotest, ochutnávku tradičních jídel ze všech zúčastněných zemí, závěrečný večer s představeními žáků a pro naši skupinu i víkend v Boloni.

Teď už dám ale slovo našim dětem prostřednictvím našeho cestovního deníku (přezdívanému "lodní"), do kterého jsme každý večer poctivě zapisovali naše pocity a důležité události.

Více fotografií zde

"Lodní deník" - výběr z příspěvků
1. den
David: „Dnešní den měl být věnován Benátkám a taky byl. Na toto místo budu dlouho vzpomínat. P.S. Konečně jsme v hotelu: )“

2. den
Hynek: „Prezentace i uvítací řeč proběhly podle mne výborně. Možná jsme to měli nejlepší. Vyjížďka na kole byla výborná i přes to, že paní průvodkyně mluvila většinou italsky.“

3. den
Nikola: „Vše bylo super a dostaly jsme spoustu dárků. V Eurotestu a sportovním utkání vyhrála naše skupina.“

4. den
Hynek: „Dnes jsme se přestěhovali do pensionu Marconi do centra Boloně. Náš denní výlet jsme započali obědem na překrásném náměstí a následně jsme se pokochali překrásným výhledem z nejvyšší věže v Boloni. Zvolil jsem si „pozici“ navigátora a prošli jsme skoro celé centrum. Tento výlet jsem si určitě všichni užili a večeře v restauraci je jedna z nejlepších, co jsem zde v Itálii jedl.“

5. den
Marek: „Dnešek byl super, kupování snídaně, procházka v Boloni, oběd v restauraci, zmrzlina na náměstí a nyní sranda v autobuse.“

... tolik tedy jen stručné nahlédnutí do našich obsáhlých zápisků z cest. Už jsme doma a můžeme jen vzpomínat... S tak báječnými dětmi, jaké se pobytu v Itálii účastnily, to pro nás učitelky bylo skoro jako dovolená. Všechny ostatní učitelky nám naše děti ne tiše, ale nahlas záviděly a neustále někdo vychvaloval chování i znalosti našich dětí. Mohu tedy s čistým svědomím říci, že se nám podařilo dobře reprezentovat Českou republiku, základní školu Meteorologická, i Městskou část Praha Libuš.

2009/12

Setkání mládeže, Francie, květen 2010

Caudebec-Les-Elbeuf, Noémie Violette
7.A Brejtr, Jeřábek, 8.A - Stachová, Simeonovová, Malzová, 9.B - Menclová

Ve dnech 3. – 8. května 2010 se ve francouzském městě Caudebec les Elbeuf konalo každoroční mezinárodní setkání mládeže partnerskýchměst. Tentokrát se prvně zúčastnili i reprezentanti naší školy ZŠMeteorologická, kteří byli vybráni ze žáků učících se francouzsky, italsky čidobře anglicky. Jazyky se nám hodily, byli jsme totiž ubytováni vefrancouzských rodinách a zjistili jsme, že česky se nedomluvíme. Výběr jídelk večeři, domluva na večerním programu, či jen dotaz na jakoukolivinformaci se stal zapeklitou situací, s níž jsme se potýkali a někdy izvítězili. Při celodenním programu jsme se setkávali se skupinkou Italů, Němcůa Francouzů, a tak mezinárodní babylonpokračoval. V místní základní škole jsme byli přítomni v hodině matematiky, hudební výchovy neboněmčiny a měli jsme možnost zjistit, že výuka není odlišná od té naší. Žáciškoly však žijí jednotným ročním projektem – Připomínají si historiiotrokářství, na němž v minulosti Francie bohatla - , na stěnách celé školy jsou umístěny velkémalby připomínající otrokářství a stejně tak bylo pojato i vyvrcholenídivadelním představením pro partnerské země. V rámci bohatého poznávacíhoprogramu jsme navštívili přístav Le Havre, který kdysi proslul obchodems černými otroky, pak kompletně vybombardován při II.sv. válce a potéznovu vystavěn architektem Perretem, viděli jsme přírodní rezervaci v mokřadechSeiny, objevovali jsme staré uličky mezi hrázděnými domy a uctili jsme památkuJ.z Arku v Rouen. Vyvrcholením celého pobytu byla zajisté pro mnohénávštěva Paříže – Eifelovka je skutečně nebetyčná a pokud si stoupnete přímopod ní, je dojem mohutnosti umocněn, stejně tak i Vítězný oblouk , Louvre aNáměstí svornosti jsou monumenty, které přitahují pozornost všech návštěvníků. Závěrečnýmbodem programu bylo páteční sportování v místní tělocvičně, zahráli jsmesi volejbal, basketbal, stolní tenis, všichni proti všem, zvítězil opět sport.Závěrečného slavnostního rozloučení s hostitelskými rodinamiv místním kulturním domě se zúčastnil i starosta, který poděkoval všemúčastníkům a organizátorům a předal jim reprezentativní dárky . My jsme podobnéprezenty neměli, a tak jsme hostilete obdarovali alespoň drobnými suvenýry s motivem Prahy a čekých pamětihodností. Nezbývá, než si přát, aby příštípodobná akce proběhla třeba zrovna v naší obci a abychom se organizacezhostili se stejnou velkorysostí.
T.Hrubá, ZŠ Meteorologická