Vzdělávání a začleňování cizinců

Prázdninový kurz českého jazyka pro děti s jiným mateřským jazykem
   Khóa học hè tiếng Séc dành cho trẻ em người ngoại quốc

•    od 14.8.2017 do 25.8.2017, (10 dní, 3 hodiny denně , 8:30 – 11:30)
  • từ 14.8.2017 tới 25.8.2017, (10 ngày, 3 tiếng/ngày, từ 8:30 đến 11h30)

•    Kurz je určen pro děti předškolního a mladšího školního věku s nulovou nebo velmi špatnou znalostí češtiny - nejen pro žáky naší školy.
  •    Khóa học được dành cho trẻ em mẫu giáo và lớp 1, 2 bắt đầu học tiếng Séc hoặc biết rất ít – dành cho cả học sinh không học ở trường Meteorologická
  • letáček ke stažení zde
  • přihláška ke stažení zde

Žáci s odlišným mateřským jazykem, kteří se vůbec nedorozumí česky, jsou po příchodu do školy zařazeni do skupiny intenzivní výuky češtiny (rozsah zpravidla 10 hodin týdně, vždy první dvě vyučovací hodiny). Na zbytek výuky jsou žáci integrováni do běžné výuky a jsou zpravidla z většiny předmětů učebního plánu nehodnoceni. Po zvládnutí češtiny (formou testu) na úrovni A1 podle společného evropského referenčního rámce jsou žáci zařazování do běžné výuky s tím, že nadále dostávají podporu formou individuální nebo skupinové integrace podle svých individuálních potřeb a podle personálních a organizačních možností školy. Po zvládnutí češtiny (formou testu) na úrovni A2 (viz výše) jsou žáci integrováni v běžné výuce a jsou zohledňováni učiteli jednotlivých předmětů. Žáci s odlišným mateřským jazykem jsou ve 4. a 5. ročníku zařazeni do volitelného předmětu český jazyk jako cizí jazyk.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Základní škola Meteorologická v Praze – Libuši realizovala Kurzy vietnamštiny, které podpořily kulturní a jazykovou identitu vietnamské národnostní menšiny. Vietnamci tvoří dlouhodobě kolem 10 – 15 % žáků školy, která má dlouholeté zkušenosti s jejich vzděláváním a začleňováním. Díky státnímu dotačnímu programu a se 30 % účastí školy byly v roce 2015 realizovány celkem tři kurzy vietnamštiny, každý v rozsahu 60 hodin, kterých se zúčastnilo celkem 25 žáků naší školy ve věku povinné školní docházky.

Cizinci tvoří již několik let asi desetinu žáků naší školy. Většinou jsou to děti vietnamské národnosti, ostatní cizinci jsou původem z různých jiných zemí. Vzdělávání a začleňování cizinců je dnes již běžnou součástí našeho vzdělávacího programu. Pro tyto děti je prioritou zvládnout český jazyk - v tomto smyslu je čeština vlastně dalším cizím jazykem, který vyučujeme.

Garantem vzdělávání cizinců je Mgr. Jitřenka Malíková.

Asistentka pro podporu vzdělávání a začleňování cizinců:  Kamila Gawliková

ZŠ Meteorologická realizuje tzv. emergentní projekt financovaný ministerstvem vnitra. Jedná se o soubor aktivit, jejichž cílem je podpořit vzdělávání a začleňování cizinců ze třetích zemí. Osou a hlavním obsahem projektu je především nadstandardní výuka českého jazyka, která je základním předpokladem ke zdolání jazykové a kulturní bariéry. Na výuku probíhající v různých formách pak navazují další dílčí aktivity, např. práce asistentky pedagoga, poznávací výlety tříd či přednášky o zemích původu cizinců. Největším přínosem integračních aktivit je vždy vytvoření sociálních vztahových sítí, proto je projekt přínosný i pro české děti.

V rámci podpory vzdělávání a začleňování cizinců jsme pravidelnými úspěšnými příjemci grantů a dotačních programů. Kromě toho spolupracujeme s dalšími organizacemi, které se na integraci cizinců podílejí:

Centrum pro integraci cizinců

META

Inkluzivní škola

Integrační centrum Praha

Jako další krok k podpoře žáků cizinců naší školy jsme využili možnosti otevřít volitelný předmět Čeština pro cizince, kam někteří z žáků rovněž docházejí.