Výuka karate do na ZŠ

Základní škola Meteorologická je jednou z pilotních škol v ČR, kde se karate do vyučuje pravidelně v rámci výběrové aktivity 3. hodiny tělesné výchovy, letos již pátým rokem. V aktuálním školním roce 2021/2022 cvičí karate do v rámci tělesné výchovy přibližně 50% žáků z 1. – 9. ročníku.

Tato aktivita dostala prostor jako jedna z alternativ, v rámci 3. hodiny tělesné výchovy, kterou se snažíme navrátit k původní hodnotám kalokagathié (tělesné a duševní rovnováze) a bojovat proti společenskému problému současnosti, čím je slabá kondice, nezájem o pohyb a obezita dětí.

Výuku Karate do považujeme za atraktivní aktivitu, jejíž smysluplný koncept rozvíjí pozitivně osobnost žáka nejen po tělesné, ale i duševní stránce a slouží i jako prevence sociálně patologických jevů.

Děti se učí v průběhu výcviku:

- pracovat s koordinací svého těla

- harmonizovat cvičení s dýcháním

- rozvíjet a usměrňovat svoji výbušnou sílu

- posilovat všechny svalové partie přirozenou cestou

- koncentrovat se

- respektovat se navzájem

- rozvíjet svoji kondici

- základní techniky karate do (bloky, úhyby, údery, kopy, postoje a pohyb v nich)

- bezpečně padat

- rozvíjet svoji vůli

Zájem o Karate do je u dětí zřejmý, neboť je každoročně nabízen na začátku školního roku jako dobrovolná možná alternativa a počet cvičenců dosahuje v některých ročnících nutnost otevřít 2 výukové skupiny. Náplní třetí hodiny tělesné výchovy je vedle této aktivity také druhá alternativa - klasicky vedená hodina, kterou si děti mohou rovněž dobrovolně zvolit.

V případě malého zájmu o výuku Karate do se výuková skupina v následujícím ročníku neotevře a nabídne se klasicky vedená hodina.

Proč cvičíme Karate do?

Karate do je komplexním cvičením nenáročným na cvičební prostory, výuka je realizovatelná díky přítomnosti zkušených lektorů na mezinárodní úrovni, s minimální časovou, finanční a materiální náročností.

Výuka je garantovaná lektory České asociace Okinawan Goju Ryu Karate Do (ČAOGK) a je nabízena nejen v rámci hodin TV, ale i v odpoledních hodinách v rámci zájmového vzdělávání - kroužek a klubová činnost.

Fotogalerie níže je dokumentací vzácné návštěvy Senseie Tetsuji Nakamury (7.Dan), šéfinstruktora světové organizace IOGKF, jejíž karate do se na škole cvičí. Návštěva proběhla v březnu 2019 jako poslední veřejná akce před epidemií COVID - 19.