Duben

29.3.2022 - Renata Hampelová

DUBEN - měsíc aprílového počasí, rozkvetlých keřů, mláďátek a oslav.

Už tuto sobotu 30.dubna se po roce opět slétnou všechny čarodějnice a během filipojakubské noci prožijí večer plný čar a kouzel. Letos se lidé opět mohou sejít u táborového ohně a užít si tradiční pálení čarodějnic. Tento starý lidový svátek každoročně připadá na poslední dubnový den a je spojen s pradávnými rituály. Těmi z nejoblíbenějších jsou pálení figuríny symbolizující čarodějnici nebo skákání přes oheň. Původním smyslem oslav bylo zapalování ohňů, které měly očišťující charakter. Lidé také věřili, že popel z této noci  má zvláštní moc a zaručí zvýšení úrody. Dnes se lidé scházejí spíše ze zvyku a úcty k této tradici. Děti milují nejen opékání buřtů, ale také tematické kostýmy. 

-------------------------------------

Družina se opět po velikonočních prázdninách plní dětmi. Odpočatí a plní energie jsme se opět sešli ve školní družině. Opakovali jsme si pravidla, jak se chováme venku, na co si dát pozor, ale také si hrajeme hry, stavíme ze stavebnic podle plánků a návodů, venkovní aktivity na hřišti i v lesíku a povídali si o Velikonocích. Také vybarvujeme pírka na andělská křídla. 

VELIKONOCE - jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Kromě toho ale oslavují také konec zimy a příchod jara, probouzení přírody, plodnost a lásku. Proto se s nimi pojí mnoho tradic. Bez vrbové pomlázky by Velikonoce nebyly Velikonocemi. Šlehání pomlázkou symbolizuje pevné zdraví, pružnost a svěžest. 

Oseníčko nám krásně díky sluníčku do velikonočního volna vyrostlo a tak si ho děti odnášely domů. Ozdobily ho zápichy z dopoledni dílny, kterou měly ve třídě s paní učitelkou. Odpoledne vylepšovaly přáníčka, která dopoledne nestihly dokončit. A pak hurá ven na sluníčko. 

PŘÁNÍČKO - Ušatého zajíčka, malovaná vajíčka, přebohatou pomlázku, dosti času na lásku. Také zdraví, pohodu a vždy dobrou náladu. Radostné Velikonoce přeju dětem i rodičům. R.H.

-------------------------- 

6.4. - Nás čeká preventivní program  ,,Bezpečný pes" od 13 hodin ve škole za 60Kč.

- Zrovna dneska, ve středu nám přálo počasí, chvilku vykukovalo i sluníčko a tak jsme si pejska užili na čerstvém vzduchu školního areálu. Navštívila nás Katka z kynologického centra s perfektně vycvičeným pitbulteriérem Gucci. Učila děti, jak poznat náladu psů, jak rozumět řeči psího těla a nepřehlížet varovné signály. Ukázala dětem, jak postupovat, když si chtějí pohladit cizího pejska. To byla nejzábavnější část, když si děti prakticky vyzkoušely, jak k pejskovi přistoupit a po ,,páničkově" svolení, si pejska pohladit. Vyzkoušely si i techniky, jak řešit situace, které mohou nastat - přivázaný pes bez pána, pobíhající pes bez pána, agresivní pes.

Děti moc chválím a doufám, že si informace, které se dozvěděly, odnesou i do praktického života.

-------------------------

7.4. ,,Veselé bubnování" - proběhne také ve škole od 14 hodin za 60Kč.

- Hráli jsme si na bubeníky s Petrem. Děti se seznámily s různými typy bubnů, bubínků, ozvučených dřívek, chrastítek, tamburín.....  A nejen to. Měly také možnost si na tyto nástroje zahrát. V průběhu velice zdařilé akce se děti aktivně zapojovaly. 

 

A je také nejvyšší čas zasít velikonoční osení, tak jsme se do toho pustili, někdo zatím lenošil.

-------------------------- 

1.dubna jsme se odstěhovali do kmenové třídy, družinku jsme uvolnili dětem z Ukrajiny. I my vyjadřujeme podporu Ukrajině stavbami z modrých a žlutých kostiček.