Říjen - aneb barevný podzim.

1.10.2022 - Renata Hampelová

KAŠTAN  - JÍROVEC MAĎAL.  První říjnový týden jsme zkoumali kaštany, nejprve se zavřenýma očima na zkoušku, zda vůbec poznáme, o jaký plod se jedná, měly totiž na sobě ostnatou tobolku. A jak to dopadlo? Děti jsou moc šikovné a hned kaštan poznaly. Plodem je kulovitá zelená tobolka s ostny, uvnitř které jsou velká leskle hnědá semena - kaštany. Kaštany jsou moc pěkný a příjemný přírodní materiál.

Také jsme si vyzkoušely vyrobit razítka z jablíček a vodovkami malovat krajinky. Malování vodovkami děti moc baví, vždy si krásně všechno po sobě uklidí. Nezapomínáme si hrát a poslouchat oblíbené dětské písničky. 

Na školním pískovišti si za krásného počasí vyhrajeme. 

Začali jsme tvořit z vylisovaných listů.

Také se učíme novou básničku - KAMARÁD a vyrazili jsme na procházku.

Před podzimními prázdninami jsme si povídali, kam vyrazíme o dnech volna, malovali jsme vodovkami Halloweenské dýně, poslouchali, někdo i tančil při oblíbených dětských písničkách, které jsme si pouštěli.

10.10. k nám na školní hřiště zavítal ježeček, zamotal se do sítě, kterou máme za fotbalovou bránou. Vyprostili jsme ho a odnesli do lesa. Vůbec se nebál, klidně by mezi dětmi roztomilouš zůstal. Nechtěli jsme ale, aby na nás přeskákaly blešky, které na ježcích přebývají. 

Kdo by neznal ježka, pichlavou kuličku schovávající se v případě nebezpečí, nebo vyrušení za nepropustnou hradbu ostnů. Náš ježeček se nás ale vůbec nebál. Ježka poznají i malé děti. Možná, díky pohádkám, kde je ježek zobrazený s jablkem nabodnutým na jeho ostnech.   Ježek patří do řádu hmyzožravci, má k vyhledávání hmyzu uzpůsobený a velice citlivý potažený čenich a neobyčejně ostré zuby. Ježci ale nepohrdnou ani spadaným ovocem. Přednost však dávají dešťovkám a plžům, jejich dostatek nachází po dešti na cestách. A právě to vede k tomu, že mnoho ježků skončí pod koly aut.