Informace vychovatelky

V dálce svítí

Dívali jste se někdy v noci na oblohu? Představte si, že stejně tak se hvězdy dívají dolů na naši rozzářenou Zem. Navštívili jsme Národní galerii, kde jsme měli krásný tvořivý program "V dálce svítí". Děti si vyzkoušely vytvořit pomocí světel a UV světelnou podívanou. Někteří umělci se o to, zdá se, už pokusili. Pozorovali jsme, jakým způsobem ve svých dílech využívají světlo a vytvořily si drobnou skicu na fasádu domu a instalaci, kterou rozzářila UV světla.

Rychlé šípy - prezentace dětí

Členy klubu byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka, jejich klubovním psem byl Bublina a po něm Kuliferda. Rychlé šípy původně vycházely jako komiks v časopise Mladý Hlasatel - od 17. prosince 1938. Zatímco autorem textu byl vždy Jaroslav Foglar, kreslířem první série byl Jan Fischer poté Marko Čermák. Nejznámější knihy: Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.

Po stopách Rychlých šípů

Rychlé šípy je název klubu pěti hochů z knih a komiksů spisovatele Jaroslava Foglara. Členy klubu byli Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Rychlé šípy jsou dodnes symboly kamarádství, svornosti, odvahy, pochopení druhých a umění poradit si v každé situaci. Co jsou Stínidla? Jsou to křivolaké uličky, ponořené do šera a i ve dne působící tísnivým dojmem. Nahází se na Starém Městě, v jedné z nejstarších částí Prahy. Rozhodli jsme se objevit legendy starých Stínadel. Navštívili jsme dvacet míst o kterých jsme zatím jen četli. Ulice Na Nosálku, Zahradu Uctívačů ginga, Netopýří věž, Tyranův kout a mnohá další.

Výprava za zimními hosty

Vydali jsme se na dobrodružnou výpravu za zimujícími ptáky. Zjistili jsme, jaké nástrahy na ptáky v zimě čekají a prozkoumali, jak si s nimi dokážou poradit. Dozvěděli jsme se, který pták čvachtá nebo kam si kdo ukrývá zásoby na zimu. Pomocí dalekohledu jsme si prohlédli kormorány, volavky, opeřené hosty z dalekého severu i naše běžné druhy ptáků. V průběhu výpravy jsme si zahráli různé hry a upevnili si tak znalostí o ptačí říši.

Ptáci v zimě

Během zimního období, ptáčci které neodlétají do teplých krajů mají velký problém s potravou.  Kromě klasických dřevěných krmítek můžeme také zvolit závěsná tuková krmiva, která nachnou zejména strakapoudy, sýkory či brhlíky. Také můžete použít lojové koule, plněné kokosy nebo špek. Krmiva tohoto typu zavěsíme na vyšší větev stromu, aby bylo v bezpečí před kunami a jinou zvěří, která by mohla ptáčky ohrožovat. Na naší stezce jsme se nejen dozvěděli spoustu zajímavých věcí, ale připravili jsme i ptačí zobání, které jsme společně rozvěsili po Modřanské rokli.

Adventní putování zakončení

Nejdříve na děti čekal dopis od skřítků. Můžou bez Ježíška vůbec přijít Vánoce? Vždyť děti by byly tak zklamané. A to skřítci nechtěli dopustit. Uvažovali o tom, co by mohli udělat, aby děti ochránili před smutnými Vánocemi. A to byla ta chvíle, na kterou čekalo Vánoční kouzlo! Mezi skřítky se tiše sneslo bílé pírko a hned za ním dopis, kde bylo napsáno, že Ježíšek je nalezen a po vyluštění šifry se dozví kde ho najdou. Ježíšek byl za oknem! To bylo radosti. A teď už můžou přijít Vánoce!

Adventní putování 10. dopis

Skřítci našli malý betlém po prababičce, o kterým si doma všichni mysleli, že už je dávno ztracený. Mohli s tím zase udělat nějakou lumpárnu, ale místo toho se rozhodli, že pro celou rodinu nachystají překvapení. Opatrně vzali betlém a začali ho skládat. Našli tam oslíka, ovečku, kravičku, anděla, Josefa s Marií i zlatou kometu. No jó, ale chybí jesličky s Ježíškem. Kde je Ježíšek!!! A tak děti pro své nejbližší připraví také takový betlém a zítra se možná dovíme, kde se Ježíšek nachází.

Adventní putování

Adventní putování se pomalu blíží ke konci. V pátek zjistíme jestli jsme vrátili poslání domácím skřítkům... Skřítci nám stále dělají lumpárny. Každý den nám nechají dopis a následně úkol.  LUMPÁRNY: V naší družince se objevilo jmelí. Kryšpína a Medunku napadlo, že by ho mohli prozkoumat. A tak vylezli na židli, na stůl, pak na poličku a skočili. Se smíchem se pustili do houpání a jak tak řádili, všechny kuličky z jmelí popadaly.  Po úklidu venkovních bot byli Medunka s Kryšpínem tak ušmudlaní, že nutně potřebovali koupel. Napustili tedy umyvadlo, namydlili se, skočili šipku z kohoutku a pak začali v umyvadle řádit. Hodili do vody hračky a skořápky ořechů a panečku, to byla jízda! Jednoho dne se skřítci dostali na tajemnou půdu, kde kromě odložených a nepotřebných věcí našli starou bedýnku, která zářila. Kryšpín s Medunkou se báli, ale nutkání prozkoumat co je uvnitř bylo silnější. A tak dětí dostaly úkol/šifru co tajemná bedýnka skrývá... BETLÉM!